Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Dovoz zlata do Česka razantně roste

Dovoz zlata do Česka stoupá každým měsícem. Zatímco v lednu podle statistiky Generálního ředitelství cel to bylo 727 kilogramů žlutého kovu, v únoru už 1022 kilogramů a v březnu 1,7 tuny. Odečteme-li březnový export, zůstalo v Česku 1,5 tuny zlata. Celkem si tak Češi v letošním roce už pořídili 2,8 tuny vzácného kovu ve statistické hodnotě přes čtyři miliardy korun.

Za rekordní cenou unce zlata v českých korunách ze srpna 2020 ta nynější zaostává zhruba o dva tisíce korun. Ilustrační foto: Shutterstock

V prvním čtvrtletí minulého roku to bylo 1,6 tuny, což znamená, že letos Češi nakoupili o 1,2 tuny víc zlata, než loni. I to je jeden z důvodů, proč se dodací lhůty investičního zlata stále prodlužují, jak potvrzuje hlavní analytik akciové společnosti Zlato David Marášek.

„Tato situace trvá již od jara 2020. U gramáží vyšších než sto gramů například v případě švýcarské rafinérie MKS PAMP (dodává výhradně ražené zlato – pozn. red.) je dodací lhůta standardně i čtyři až šest měsíců.“ Marášek také připomíná, že z trhu vypadly kvůli embargu dodávky ruského zlata s produkcí okolo 300 tun za rok.

PSALI JSME: Češi zdvojnásobili útraty za zlato

Aby těch komplikací nebylo málo, velkoobchodní cena troyské unce zlata v amerických dolarech od března klesla o 150 dolarů, v českých korunách se však drží nad 44 tisíci korunami. Za rekordní cenou unce zlata v českých korunách ze srpna 2020 ta nynější zaostává zhruba o dva tisíce korun.

To je srovnatelné s úrovní v nejtěžších covidových dnech, kdy byly uzavřené švýcarské rafinerie, jejichž dovoz do Česka je dominantní. Podle Českého statistického úřadu bylo za první čtvrtletí ze Švýcarska dovezeno 2,44 tuny zlata. Druhým nejvýznamnějším dodavatelem zlata je Rakouská mincovna s 589 kilogramy zlata, které se však také odlévá ve Švýcarsku.

PSALI JSME: Češi v lednu zdvojnásobili nákupy zlata

Rudolf Marek