Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Turci si letos za tři měsíce koupili přes 50 tun zlata

Poptávka po zlatě v Turecku si udržuje bezprecedentní tempo. Investice do slitků a mincí v prvním čtvrtletí poprvé v historii přesáhly 50 tun. Poptávka vzrostla pětinásobně ve srovnání s předchozím rokem a byla o 32 procent vyšší než v předchozím čtvrtletí. Do zlata bylo investováno bezprecedentních 58 miliard tureckých lir, něco kolem tří miliard dolarů.

WGC oznámila, že čtvrtletní poptávka po zlatě dosáhla na oficiálních trzích 1 081 tun. Z toho 478 tun připadlo na klenotníky, 302 tun na investory, 228 tun na centrální banky a 70 tun na technologie. Ilustrační foto: iStock

Turecké domácnosti vnímají zlato jako ochranu před inflací. Podle oficiálních údajů meziroční inflace v dubnu klesla na 43,68 procenta z rekordního 24letého maxima 85,51 procenta v říjnu loňského roku. Celosvětově investoři koupili od ledna do března 302 tuny zlatých slitků a mincí, Turecko tak představovalo jednu šestinu celosvětové poptávky.

Víc zlata než Turci si pořídili jen Číňané. V prvním čtvrtletí jejich poptávka dosáhla 66 tun, což znamená meziroční nárůst o 34 procenta. Druhý velký hráč na zlatém trhu Indie sice zůstal jedním z největších spotřebitelů zlata, ale vysoká a nestálá místní cena utlumila nákupy na 34 tun.

Nejen obyvatelstvo, ale i Centrální banka Turecké republiky zvýšila o 30 tun své rezervy ve zlatě. „Nákup 45 tun zlata v lednu a v únoru byl korigován prodejem v březnu, prvním od listopadu 2021. Patnáct tun zlata bylo uvolněno na domácí trh poté, co Turecko dočasně pozastavilo dovoz zlata v rámci nouzového plánu na zmírnění fiskálního dopadu ničivých zemětřesení,“ píše turecký Daily Sabah.

Podle údajů WGC (World Gold Council, Světova rady pro zlato, pozn. aut.) vyskočily celkové zlaté rezervy Turecka na 572 tun, což představuje už 34 procent veškerých rezerv. WGC také uvedla, že globální nákupy centrálních bank 228 tun zlata v lednu až březnu znamenaly nejsilnější první čtvrtletí od roku 2013.

PSALI JSME: Centrální banky Číny a Turecka skoupily většinu zlata

V samostatné kategorii centrálních bank nejvíc překvapila Monetary Authority of Singapore (tamní centrální banka, pozn. red.) s nákupem 69 tun zlata. Naposledy přidávala do zlatých rezerv v červnu 2021. Celkově už má Singapur 222 tun zlata, což je skok o 45 procent oproti konci roku 2022.

Čínská lidová banka na druhém místě zveřejnila nákup 58 tun zlata a od obnovení nákupů v listopadu 2022 tak přidala ke svým zlatým rezervám 120 tun, čímž je zvedla na 2 068 tun, což představuje čtyři procenta z celkových devizových rezerv. O třetím Turecku již řeč byla.

Mezi významné kupce zlata WGC zařadila i Českou národní banku (ČNB) díky březnovému nákupu 1,55 tuny zlata po nulových nákupech v lednu a v únoru. Dalších 900 kg zlata (bez mincí) si pořídili čeští investoři v prvních dvou měsících roku, březnový údaj Český statistický úřad ještě nezveřejnil.

WGC oznámila, že čtvrtletní poptávka po zlatě dosáhla na oficiálních trzích 1 081 tun. Z toho 478 tun připadlo na klenotníky, 302 tun na investory, 228 tun na centrální banky a 70 tun na technologie. Celkově bylo zobchodováno 1 174 tun nově vytěženého (rekordních 855,98 tuny) i recyklovaného zlata.

PSALI JSME: Čína skoupila nejvíc zlata od roku 2018

 (rek)

Další z kategorie Zlato