Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína skoupila nejvíc zlata od roku 2018

Čína v roce 2022 pronásledovaná covidem a nesčetnými uzávěrami překvapivě oznámila nejvyšší spotřebu zlata za posledních pět let. Celkový dovoz zlata 1 343 tun vzrostl o 64 procent oproti roku 2021.

Čína je dlouhodobě největším spotřebitelem zlata na světě a tamní poptávka hravě zhltne třetinu světové těžby. Ilustrační foto: iStock

Čína je dlouhodobě největším spotřebitelem zlata na světě a tamní poptávka hravě zhltne třetinu světové těžby. Například i v prosinci, kdy v Číně vrcholila epidemie covidu, obchodníci podle dat celní správy dovezli do země 157 tun zlata.

Oživení čínské ekonomiky pak ještě víc rozohnilo tamní trh se zlatem. Doslova boom, jak píše server amerického obchodu se zlatem SchiffGold. K tomu i Čínská lidová banka obnovila oficiální nákupy zlata, které nyní tvoří 3,7 procenta celkových devizových rezerv Číny. A to má Čína vůbec nejvyšší rezervy na světě.

Pokud bude toto zjevné oživení na čínském trhu se zlatem pokračovat i letos, zvýší to celosvětovou poptávku po zlatě. Ta v roce 2022 vzrostla o 18 procent na 4 741 tun, což je nejvyšší poptávka za posledních 11 let. A vyšší poptávka zlato určitě nezlevní.

PSALI JSME: Čína pokračuje v hromadění zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato