Tento krok LBMA je vůbec první, kdy tržní nebo státní orgán, který se snaží řešit nelegální nebo neetickou výrobu a obchodování se zlatem, pohrozil vyloučením z nejvýznamnějšího trhu na světě.
Dopis LBMA se oficiálně nezaměřuje na žádné konkrétní středisko obchodu se zlatem, ale čtyři lidé podílející se na jeho přípravě agentuře Reuters sdělili, že hlavním cílem byl zlatý průmysl v Dubaji ve Spojených arabských emirátech (SAE).
Dopis byl odeslán do Číny, Hongkongu, Indie, Japonska, Ruska, Singapuru, Jižní Afriky, Švýcarska, Turecka, SAE, Velké Británie a USA, které LBMA označila za hlavní centra obchodu se zlatem. LBMA uvedla, že země, kterým dopis zasílá, byly vybrány proto, že zpracovávají velké množství recyklovaného zlata, což je zvláštním rizikem pro praní peněz.
LBMA je spíš obchodní skupina než státní agentura, ale ovládá trh, protože velké mezinárodní banky, které dominují obchodování se zlatem, se obvykle zabývají pouze kovem z rafinerií, které asociace akreditovala.
Emiráty slíbily, že zasáhnou
Spojené arabské emiráty jsou jedním z největších zlatých center na světě a každý rok vyvážejí odlitky v hodnotě miliard dolarů do rafinerií akreditovaných LBMA. Vyšetřování agentury Reuters loni zjistilo, že do Dubaje bylo z Afriky pašováno zlato v hodnotě miliard dolarů, z čehož většinu vytěžili dělníci, kteří pracují v mimořádně obtížných podmínkách. Přes SAE se dostávalo na světový trh.
Ministerstvo zahraničních věcí SAE uvedlo, že další posílení regulačního rámce je zásadní národní prioritou. Stát v Perském zálivu již zpřísnil finanční předpisy, aby se pokusil překonat vnímání některých zahraničních investorů, že je horkým místem pro nelegální peníze. V roce 2018 přijal zákon proti praní peněz a financování terorismu a ve spolupráci se svým spojencem USA sankcionoval islamistické militantní skupiny.
Realita je jiná
Spojené arabské emiráty mají víc než 10 zlatých rafinerií. Žádná není certifikovaná LBMA a většině chybí jakákoli akreditace původu zlata. Údaje LBMA navíc ukazují, že i certifikované rafinerie, zejména ve Švýcarsku, dovezly v roce 2018, za který jsou k dispozici poslední údaje, 212 tun zlata z Perského zálivu. Při současných cenách by toto zlato mělo hodnotu 13 miliard dolarů.
Rafinerie, kteří odebírají zlato ze SAE tvrdí, že pečlivě prověřují své dodavatele a že mnoho dubajských společností je eticky v pořádku. Některé rafinerie se však vyhýbají manipulaci s jakýmkoli materiálem z Perského zálivu, dodává Reuters.
(rek)