Zlato (oz) / USD
1 819,49
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
38 952,41
0,17 %
EUR / USD
1,14
0,07 %
USD / CZK
21,41
0,27 %
Zlato
Švýcarská rafinerie dokáže odhalit původ zlata

Jedna z největších švýcarských rafinerií zlata Metalor uvedla, že ve spolupráci s Unverzitou v Lausanne vyvinula způsob, jak zjistit, kde bylo zlato vytěženo. To má zabránit nelegálnímu zlatu vstoupit do dodavatelských řetězců. Hlavní rafinerie, jako jsou PAMP, Valcambi nebo Metalor, musely už nejednou přerušit vztahy s dodavateli, když zjistily, že vedomě, nebo i nevědomky obchodují s nelegálním zlatem.

Nová metodika porovnává vzorky zlata odebrané z legálních dolů s aktuální dodávkou a podává komplexní chemickou a fyzickou analýzu kovu. Foto: iStock

Nová metodika porovnává vzorky zlata odebrané z legálních dolů s aktuální dodávkou a podává komplexní chemickou a fyzickou analýzu kovu, podle které je možné zkontrolovat, zda jde o legálně vytěžené zlato. Agentuře Reuters to řekl výkonný ředitel rafinerie Metalor Jonathan Jodry.

Pokud bude dodávka obsahovat zlato z různých zdrojů, bude to zjistitelné. Firma vytvoří tzv. „geoforenzní pas“, který porovná, zda zlato odpovídá vzorkům z databáze rafinerie. Podobná analýza zlata byla možná už dřív, ale byla příliš nepraktická na to, aby mohla být použita opakovaně.

Mnohé rafinerie věnují hodně času a zdrojů, aby se ujistily o původu zlata, jež odebírají. Ale to se obvykle děje spíš sledováním cesty zlata než jeho analýzou. „Jedná se o zásadní krok ve sledovatelnosti vytěženého zlata,“ uvedl Jodry. Nová metoda nepotvrdí spolehlivě původ zlata dodávaného v mixu od více těžařů, jak je typické pro těžbu v malém měřítku, ale pozná, že jde o směsku.

Metoda také neidentifikuje původ zlata, které již bylo zpracováno. „Dokáže však bezohledným obchodníkům ztížit předstírání, že jejich zlato pochází odjinud, než tvrdí,“ dodává Jodry. „Takové podvody jsou časté v Jižní Americe nebo Africe, kde je nelegální a přírodu devastující těžba v malém měřítku běžná. Ozbrojené zločinecké skupiny tam obchodují se zlatem v hodnotě miliard dolarů.“

(rek)