Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Stále víc zemí stěhuje své zlato do bezpečí

Roste počet zemí, které, aby se vyhnuly případným sankcím, přemisťují zlaté rezervy do vlastních sejfů, a zároveň zvyšují jeho množství jako pojistky proti vysoké inflaci. Centrální banky znepokojené rozhodnutím USA a dalších států zmrazit ruská aktiva se rozhodly nakupovat fyzické zlato místo derivátů nebo podílů ve zlatých fondech.

Na začátku června kleslo množství zlata uložené v Bank of England na 5 100 tun. Ilustrační foto: iStock

Průzkum společnosti Invesco, jež spravuje majetek v hodnotě 1,4 bilionu dolarů, hovoří o 68 procentech centrálních bank, jež drží víc zlatých rezerv doma, oproti 50 procentům v roce 2020. Za pět let má toto číslo vzrůst na 74 procenta.

„Až do letoška byly centrální banky ochotny obchodovat se zlatem prostřednictvím fondů nebo zlatých swapů,“ řekl šéf společnosti Invesco Rod Ringrow. „Letos se mnohem víc zaměřily na fyzické zlato a snahu držet zlato spíše doma než v zámoří u jiných centrálních bank,“ dodal.

Poté, co Moskva zahájila brutální invazi na Ukrajinu, EU, USA a další země G7 oznámily uvalení sankcí na ruskou centrální banku a zmrazení jejích devizových rezerv ve výši 300 miliard dolarů.

Podle průzkumu mezi 57 centrálními bankami a 85 státními fondy spravujícími přibližně 21 bilionů dolarů, byli mnozí znepokojeni konfiskací ruských aktiv, přičemž 96 procent uvedlo, že další investice do zlata jsou snahou o bezpečný přístav.

PSALI JSME: V Londýně střeží více než 9 000 tun zlata

„Před osmi či deseti lety jsme zvýšili množství zlata a nechali jsme ho v Londýně, aby se dalo použít na swapy (zástavy) ke zvýšení výnosů,“ řekl jeden z centrálních bankéřů.

„Nyní jsme přestěhovali zlato do vlastních sejfů, abychom ho měli v bezpečí.“ Proto také na začátku června kleslo o 12 procent na 5 100 tun množství zlata uložené v Bank of England, jednom z hlavních skladovacích center oficiálních finančních institucí.

Globální poptávka po zlatě loni dosáhla 11letého maxima 4 741 tun, což je nárůst z 3 678 tun v roce 2020. Hlavní nákupy obstaraly centrální banky, ale zvýšený zájem drobných investorů také nebyl zanedbatelný.

Proto rostl zájem o fyzické zlato, zatímco zlaté fondy v letech 2021 a 2022 zaznamenaly pokles investic do papírového zlata o téměř 300 tun. Rekordní nákupy fyzického zlata také přispěly k silnému vzestupu jeho ceny, doplňuje server The News.

PSALI JSME: Kam si Indie schovává své zlato

(rek)

Další z kategorie Zlato