Jen mezi dubnem 2022 a zářím 2022 nakoupila centrální banka 132,34 tuny zlata, tvrdí indický zpravodajský web Presswire18. V roce 2022 tak podle množství nakoupeného zlata obsadila druhou příčku na světě za Tureckem (150 tun), i když Indové tvrdí opak. V roce 2021 byla Indie na třetím místě, zatímco v roce 2020 před pandemií covidu bylo nakoupeno pouze 41,68 tuny zlata.
Hojnost nákupů vyvolala v Indii otázku, kde vlastně má Reserve Bank of India všechno toto zlato ukryté. „Centrální banka drží většinu svého zlata v zahraničí. Ve zprávě uvedla, že z celkových zlatých rezerv Indie je 296,48 tuny zlata v bezpečném domácím trezoru, aniž zašla do podrobností, zatímco 447,30 tuny zlata je v bezpečí u zahraničních bank. Většina z toho je uložena v Bank of England, zatímco několik tun zlata skladuje v mezinárodní Bank of International Settlement ve Švýcarsku.“
PSALI JSME: Zlato: Indie a Česko, srovnání nesrovnatelného
Velmi podobně má svých pár tun zlata rozmístěných i Česká národní banka. Zhruba polovinu z necelých 12 tun zlata skladuje v Londýně, kde ho zřejmě využívá ke swapovým operacím, zbytek ve vlastním trezoru v centru Prahy.
Jak dál uvádí Presswire18, existují dva hlavní důvody, proč centrální banky často drží své zlato v zahraničí. „Za prvé není snadné takové množství zlata dovézt kvůli výdajům na dopravu a zabezpečení. Za druhé, pokud by bylo potřeba v jakékoli finanční krizi dát zlato do zástavy (swap), pak by vznikly další náklady při jeho opětovném odesílání do zahraničí. To se stalo v letech 1990-91, kdy Indie musela během krize platební bilance dát do zástavy 67 tun zlata u Bank of England a švýcarské banky UBS.“
PSALI JSME: Indická centrální banka letos nakupuje rekordní množství zlata
(rek)