„Existuje nespočet základních faktorů, které obchodníci uvádějí jako hnací sílu ceny zlata, ale podle mé analýzy byl v průběhu historie trvale spolehlivý pouze jeden: reálné úrokové sazby,“ píše šéf výzkumu makléřské společnosti Forex.com.
Obvyklá poučka, že je třeba zvažovat „příležitostné náklady“ na držení zlata v podstatě znamená jen to, kolik byste vydělali, kdybyste místo do zlata investovali do něčeho jiného. A nyní jsou ony „příležitostné náklady“ u zlata oproti jiným aktivům nevýhodné.
„Když jsou reálné úrokové sazby nízké, vklady v bankách a dluhopisy nabízejí nízký nebo záporný výnos, což nutí investory hledat alternativní způsoby, jak ochránit bohatství. Když jsou reálné úrokové sazby vysoké, přinášejí silné výnosy z hotovosti a dluhopisů a přitažlivost žlutého kovu se zmenšuje,“ shrnuje Weller a dodává, že kromě „příležitostných nákladů“ na držení zlata hrají roli v úvahách o výnosnosti zlata také marže obchodníků.
PSALI JSME: Vývoj ceny zlata nemá logiku
Současná situace na finančních trzích Wellerovu teorii podporuje. Reálné úrokové sazby ve Spojených státech již čtyři měsíce stoupají.
Po odečtení nižší inflace od vyšších základních úrokových sazeb centrální banky USA „jsou reálné úrokové výnosy již nad dvěma procenty, na nejvyšší úrovni od 1. čtvrtletí 2009. Tento nárůst reálných úrokových sazeb, je pravou příčinou oslabení ceny zlata,“ konstatuje expert.
Úterní vzestup ceny zlata nad 1 900 dolarů za unci tuto teorii nepopírá, nýbrž podporuje. Někteří obchodníci se prostě snažili využít nižších cen zlata v kombinaci se zlevněním dolaru k investici do zlata, což zvýšilo poptávku a tudíž i cenu. Investoři zřejmě usoudili, že nynější levné zlato přinese lepší reálný výnos oproti jiným finančním aktivům.
PSALI JSME: V souboji s dolarem zřejmě bude mít navrch zlato
(rek)