Zlato (oz) / USD
1 937,04
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Velká Británie zasáhla proti zlatým oligarchům z Ruska

Ministerstvo zahraničí Spojeného království tento týden oznámilo nové sankce zaměřené na jednotlivce a firmy působící v ruském zlatém, ropném a strategickém sektoru. Mezi sankcionované patří největší ruská rafinerie zlata a mezinárodní obchodní síť podporující ruský zlatý průmysl.

Spojené království uvalilo sankce na dva největší ruské producenty zlata: Nord Gold a Highland Gold Mining spolu s ruskými oligarchy Vladislavem Sviblovem a Konstantinem Strukovem. Ilustrační foto: Nord Gold/Artem Orlov aka Artemator

„Ruské trhy se zlatem mají úzké vazby na Kreml a slouží jako zdroj příjmů pro jeho nezákonnou invazi na Ukrajinu. Zlato je významným zdrojem příjmů pro ruské válečné úsilí – jedním z nejvyšších z hlediska hodnoty po ropě a plynu. V roce 2021 to pro ruskou ekonomiku představovalo hodnotu 12,6 miliardy liber (357 miliard korun, pozn. aut.),“ uvedlo ministerstvo na svém webu.

„Cílem je zabránit jednotlivcům a subjektům v pomoci Rusku vyhýbat se dopadu mezinárodních sankcí. Mezi nově sankcionované patří firma se sídlem ve Spojených arabských emirátech, která je zodpovědná za nasměrování víc než 300 milionů dolarů (6,9 miliardy korun) zobchodovaných za zlato do Ruska. Jde o Paloma Precious DMCC a klíčovou osobu, která za tímto outfitem stojí, Howarda Jon Bakera.“

PSALI JSME: Nové sankce na ruské těžaře zlata

Spojené království rovněž uvalilo sankce na dva největší ruské producenty zlata: Nord Gold a Highland Gold Mining spolu s ruskými oligarchy Vladislavem Sviblovem a Konstantinem Strukovem. Spolu se sankcemi vyhlásila Národní kriminální agentura červený poplach, aby zvýšila povědomí o únikových praktikách používaných v odvětví zlata. Red Alert se také zabývá obcházením sankcí a vyzývá podniky, aby hlásily podezřelé aktivity, včetně jakýchkoli pokusů o jejich porušení.

„Sankce dál zasazují těžkou ránu válečné ekonomice Kremlu a dosud připravily Putina o více než 400 miliard dolarů (9,25 bilionu korun) na financování invaze na Ukrajinu. Ale v utahování šroubů Moskvě musíme pokračovat. Nové sankce zasáhnou ty, kteří poskytují pomoc Putinovi, když mu pomáhají zmírnit dopad našich sankcí na ruské zlato a ropu – dva kritické zdroje příjmů pro ruskou válečnou mašinérii,“ prohlásil britský ministr zahraničí James Cleverly.

PSALI JSME: USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, včetně zákazu dovozu zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato