Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nové sankce na ruské těžaře zlata

USA uvalily sankce na některé z největších ruských těžařů zlata v rámci celkových sankcí na ruské kovy a těžařský sektor v zemi. Podle prohlášení Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí jde o firmy Polymetal a Polyus, která je největším těžařem zlata v Rusku. Držitelé akcií a dluhopisů společnosti Polyus mají do 17. srpna prodat svá aktiva v této firmě a ukončit svou činnost.

USA uvalily sankce na některé z největších ruských těžařů zlata v rámci celkových sankcí na ruské kovy a těžařský sektor v zemi. Ilustrační foto: iStock

Zlato z Ruska, druhého největšího světového producenta tohoto kovu, se po invazi na Ukrajinu stalo tabu a loni v létě zablokovala dovozy skupina G7 a Evropská unie. To donutilo ruské těžaře přesměrovat dodávky do zemí, jako jsou Spojené arabské emiráty, Hongkong a Turecko, kde neexistují žádná omezení. Podle webu Mining.com však sankce pravděpodobně odradí i některé zákazníky v těchto zemích.

K novým sankcím se již připojilo Spojené království a Austrálie. Restrikce se týkají i generálního ředitele společnosti Polyus (čtvrtého největšího těžaře zlata na světě, pozn. aut.) Alexeje Vostokova a některých dalších vrcholových manažerů včetně bývalého generálního ředitele Pavla Gračeva.

PSALI JSME: Někdo se štítí ruského zlata, někdo ne

Polyus byl dlouho ovládán rodinou sankcionovaného miliardáře Sulejmana Kerimova. Jen několik měsíců poté, co lupiči z Ruska napadli Ukrajinu, syn miliardáře Said Kerimov předal svůj 46,35% podíl ve společnosti Polyus Fondu na podporu islámských nadací v Rusku.

Samostatně americké ministerstvo financí sankcionovalo Sergeje Malyševa, finančního ředitele největšího ruského těžaře kovů Norilsk Nickel. Firma samotná zůstala bez sankcí i poté, co byl v prosinci sankcionován její většinový vlastník Vladimir Potanin, podle agentury Bloomberg nejbohatší Rus s čistým jměním 24,4 miliardy dolarů.

PSALI JSME: Rusko hledá únikové cesty pro své zlato

Sankce však přihrály Potaninovi obrovské bohatství. Od francouzské banky Société Générale koupil za miliardu dolarů aktiva Rosbank, za která Francouzi před spěšným odchodem z Ruska zaplatili odhadem 4,3 miliardy dolarů.

V dubnu 2022 mu Oleg Tiňkov prodal akcie Tinkoff Bank podle Tiňkova za asi tři procenta skutečné hodnoty akcií okolo 225 milionů dolarů. Byl však nucen Potaninovu nabídku přijmout, protože představitelé Putinovy administrativy mu pohrozili znárodněním banky poté, co veřejně kritizoval ruskou invazi na Ukrajinu.

PSALI JSME: Rusko údajně prodává zlato za dumpigové ceny

(rek)

Další z kategorie Zlato