Zlato (oz) / USD
2 024,45
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rekordní zlatý tip v anketě LBMA je 2 405 dolarů za unci

Londýnská asociace trhu se vzácnými kovy LBMA i letos vypsala tipovací soutěž na cenu zlata. Přihlásilo se 26 expertů ze čtyř světadílů a pro autora nejpřesnějšího tipu čeká tradiční prémie v podobě unce zlata od švýcarské rafinerie MKS PAMP.

Londýnská asociace trhu se vzácnými kovy LBMA i letos vypsala tipovací soutěž na cenu zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

Nejodvážnější tip přišel od Kanaďanky Chantelle Schievenové, vedoucí analytičky Capitalight Research, která se nebála určit maximální cenu 2 405 dolarů za unci a celoroční průměrnou cenu, o kterou se soutěží, 2 170 dolarů za unci.

Její důvody se shodují s důvody ostatních odborníků od slabšího dolaru po nákupy centrálních bank. Nejsilnějším argumentem však jsou války: „Na obzoru jsou četné geopolitické krize. Někteří analytici porovnávají současné období s obdobím před 2. světovou válkou. Zlato by mohlo kdykoli doslova vzlétnout na pozadí bezpočtu krizí během příštích let.“

Šest tipujících přišlo s maximální cenou 2 300 dolarů. Bart Melek z torontské TD Securities má po své krajance druhý nejvyšší tip 2 324 dolarů za unci, ale s průměrnou roční cenou 2 081 to nepřehání.

PSALI JSME: Průzkum agentury Reuters o ceně zlata předpovídal přesně

„Kombinace očekávaného holubičího obratu Fedu (centrální banka USA, pozn. aut.) a velmi silné oficiální nákupy centrálních bank zvednou ceny na maxima kolem 2 200 dolarů… žlutý kov se bude ve většině zemí obchodovat nad 2 000 dolary za unci následujících 12 měsíců.“

Stejně důležitá jako horní hranice pro odhad průměrné ceny je však i hranice spodní. Díky tomu pak s vysokou roční průměrnou cenou 2 100 dolarů za unci přichází Bruce Ikemizu z Japan Bullion Market Association. A dlužno dodat, že Japonci se v posledních letech příliš nemýlili.

„V letošním roce se očekávají nižší úrokové sazby, a to přiměje investory G7 (sedm nejrozvinutějších zemí světa), kteří kvůli vysokým úrokovým sazbám zlato prodávali, nyní začnou kupovat. Také centrální banky zemí mimo G7 budou dychtivými kupci, protože dedolarizace není jednorázový trend. Zlato je totiž jediné aktivum, kterému mohou důvěřovat rozvíjející se i rozvinuté země.“

PSALI JSME: Nejlíp odhadli budoucí cenu zlata Japonci

Rhona O’Connellová, vedoucí analytička StoneX Financial, šla s průměrnou cenou nejvýš, až na 2 127 dolarů za unci a mohou za to tři klíčové faktory: Volby v 50 zemích, rizika kolem malých a středních bank a průmyslových odvětví přinejmenším v Číně plus geopolitické napětí zejména na Blízkém východě.

„Očekávám slabší dolar nikoli kvůli úrokovým diferenciálům jako spíš kvůli politice, bankovnictví a geopolitice,“ uvedla ve svém zdůvodnění.

Králem skeptiků se stal analytik agentury Bloomberg Grant Sporre, podle něhož je zlato nadhodnocené o 150 dolarů. „Regionální konflikty mohou utichnout, což by mohlo v nadcházejících třech měsících znamenat, že tato prémie odezní. Některé z hlavních hybatelů zlata jako reálné úrokové sazby, dolar a akcie, by se ale mohly pro kov obrátit pozitivně.

PSALI JSME: Švýcarská banka UBS kalkuluje s cenou 2 250 dolarů za unci zlata

Lepkavá riziková prémie (oněch 150 dolarů), robustní nákupy centrálních bank, které budou pokračovat v příštích dvou letech, a změna odlivu investic do zlata na burzách na příliv, jsou silné podpůrné faktory.“ Přesto je jeho tip průměrné roční ceny jen 1 980 dolarů.

Doyen všech analytiků a jeden z vítězů této soutěže Ross Norman z londýnské Metals Daily je optimista: Průměrná 2 166 dolarů za unci, která nespadne pod 2 000 dolarů. To předpokládá jako jediný.

„Pro zlato jsou volby jen další nejistota, při které se mu daří. U zlata vidím podobnou rostoucí křivku jako v loňském roce, jen z jiných důvodů. Celkově rok nebude příliš horký, ani příliš studený, spíš se sklonem k růstu. Do konce roku očekávám 14% zisk, a posun k úrovni 2 300 dolarů.“

PSALI JSME: Saxo Bank: Rok 2024 by se mohl stát rokem kovů se zaměřením na zlato

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato