Zlato (oz) / USD
2 054,91
0,71 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum agentury Reuters o ceně zlata předpovídal přesně

Analytici zvýšili své cenové prognózy na trhu se zlatem, protože očekávají, že nejistota ohledně ekonomiky a snižování úroků v USA nakonec povede k rekordním cenám. Ukázaly to odpovědi v anketě agentury Reuters od 38 analytiků a obchodníků.

Zlato tento týden ve čtvrtek rostlo čtvrtý den v řadě, protože investoři věří, že americká centrální banka sníží své úrokové sazby dost podstatně, přestože s tím nezačne už v březnu. Ilustrační foto: iStock

V průměru předpovídají cenu unce zlata na 2 053,50 dolaru pro letošní rok, s prognózou 2 025 dolarů pro první a 2 050 dolarů pro druhé čtvrtletí. Před třemi měsíci podobný průzkum agentury Reuters předpovídal průměrnou cenu 1 986,50 dolaru.

Stále platí, že cena zlata dosáhla rekordních 2 135,40 dolaru v prosinci a letos se stále drží nad psychologickou úrovní dvou tisíc dolarů za unci. „Pokud tempo snižování úrokových sazeb ve druhé polovině roku poroste, je docela velká šance, že uvidíme nové rekordní ceny zlata,“ řekl agentuře Reuters vedoucí komoditního výzkumu bankovního domu LBBW Frank Schallenberger.

PSALI JSME: Zlato se na velký skok teprve chystá

Podle průzkumu se ekonomové domnívají, že americká centrální banka (Fed) počká se snížením úrokových sazeb ve druhém čtvrtletí. Nezávislý analytik Ross Norman dodal, že už jen možnost změn v politickém prostředí představuje nejistotu, ve které se zlatu daří.

Analytici také uvedli, že pokračující konflikt na Blízkém východě, volby ve velkých ekonomikách, nákupy centrálních bank a pravděpodobné oživení zlatých fondů obchodovaných na burze, by měly přitažlivost zlata zvýšit.

PSALI JSME: Saxo Bank: Rok 2024 by se mohl stát rokem kovů se zaměřením na zlato

A co průzkum Reuters predikoval, se už zčásti stalo. Předseda Fedu Jerome Powell na zasedání měnového výboru řekl, že je příliš brzy na to, aby americká centrální banka uvažovala o snížení úrokových sazeb v březnu, protože inflace je stále neklidná.

Na druhé straně ponechal dveře otevřené i kapce optimismu tím, že snížení úrokových sazeb nevyloučil, protože vnímá odolnost americké ekonomiky a očekává pokles inflace. Powellův komentář tak podnítil sázky na to, že Fed začne snižovat sazby od května.

PSALI JSME: Švýcarská banka UBS kalkuluje s cenou 2 250 dolarů za unci zlata

Zlato tak ve čtvrtek rostlo čtvrtý den v řadě, protože investoři věří, že americký Fed sníží úrokové sazby dost podstatně, i když s tím nezačne v březnu. Ponechal je sice beze změny, ale upustil od dlouhodobě naznačované možnosti zvýšení sazeb.

„Analytici investiční banky Goldman Sachs proto dál předpovídají květnové snížení sazeb s výhledem, že Fed v roce 2024 sníží sazby celkem pětkrát,“ uvedl server Investing.com.

PSALI JSME: Goldman Sachs věří zlatu víc než ropě

(rek)

Další z kategorie Zlato