Zlato (oz) / USD
2 031,26
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Švýcarská banka UBS kalkuluje s cenou 2 250 dolarů za unci zlata

V minulém roce stoupla cena zlata o 15 procent, letos by mohla uzavřít rok o dalších deset procent výš, uvedli analytici největší švýcarské banky UBS, která spravuje majetek v hodnotě čtyř bilionů dolarů. Prognóza vyšla navzdory nižší ceně zlata, kterou pozorujeme od začátku nového roku. Podle UBS je však třeba vyčkat na snížení úrokových sazeb.

Švýcarská banka UBS pro letošní rok kalkuluje s cenou 2 250 dolarů za troyskou unci zlata. Ilustrační foto: iStock

Zpráva UBS popisuje nynější cenové pohyby jako „nepatrné“ v souvislosti se vzestupem drahého kovu v roce 2023. Uvádí, že „síla klíčového bodu – politiky americké centrální banky – by neměla být podceňována“.

Zlato stále zůstává nad psychologickou úrovní 2 000 amerických dolarů za unci, napsali stratégové UBS, kteří předpovídají nárůst ceny zlata na 2 250 dolarů za unci do konce roku, a to i přes krátkodobou volatilitu. „Podle našeho názoru pokračující makroekonomická a zvýšená geopolitická rizika dál ospravedlňují držení zlata pro účely zajištění a diverzifikace.“

PSALI JSME: Rafinerie PAMP: Zlato bude stát 1 900 až 2 200 dolarů

Analytici kanadské Scotiabank, která má ve správě majetek v hodnotě 317 miliard kanadských dolarů, si ponechali opatrnější výhled, ale revidovali horní laťku. Konstatovali, že počítají s vyšší cenou zlata a stříbra pro tento a příští rok a posunuli svou zlatou prognózu ke konci letošního roku z dosavadních 1 900 na 2 000 amerických dolarů za unci.

Americký byznysový portál CNBC připomíná, že cenu zlata mohou ovlivnit četné faktory, hlavně geopolitická nestabilita a nejistota trhu, což může zvýšit přitažlivost drahého kovu jako aktiva bezpečného přístavu. Na druhé straně barikády ale budou stát úrokové sazby, které mohou zvýšit přitažlivost investic s vyšším výnosem.

PSALI JSME: Tři scénáře vývoje ceny zlata v roce 2024

„Aktuálně jsou trhy stále nejistější ohledně očekávání, že americká centrální banka v březnu začne se snižováním svých úrokových sazeb. Podle průzkumu obchodní burzy v Chicagu, což je největší trh s deriváty na světě, to očekává přibližně 48 procent dotázaných, zatímco ještě před týdnem to bylo 81 procent,“ konstatuje CNBC.

UBS počítá se snížením úrokové sazby v USA o jedno procento až v květnu, což „vyvine tlak na americký dolar a reálné úrokové sazby a mělo by to podnítit novou poptávku po zlatě zejména u fondů obchodovaných na burze“.

PSALI JSME: Zlato vstupuje do roku 2024 s vyhlídkami na rekordy

(rek)

Další z kategorie Zlato