Zlato (oz) / USD
2 008,29
2,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nejlíp odhadli budoucí cenu zlata Japonci

Po relativně klidném roce 2023 trh se zlatem ve finiši notně zrychlil a do cíle a v posledním měsíci roku doběhl s cenou na rekordním maximu. Závěrečný sprint tak pomohl posunout cenový vývoj drahého kovu výrazně nad očekávání analytiků. London Bullion Market Association, londýnský trh se vzácnými kovy, oznámil vítěze své soutěže o nejlepší prognózu roku 2023.

Místo zlaté medaile vítěz soutěže obdržel zlatý slitek o váze jedné unce (31,1 gramu) darovaný australskou státní mincovnou The Perth Mint Australia. Ilustrační foto: Shutterstock

Vítězem se stal Bruce Ikemizu, ředitel a specialista na drahé kovy v Japan Bullion Market Association, když tipoval průměrnou roční cenu 1 950 dolarů za unci, což je pouze o 9,5 dolaru méně, než byla skutečná průměrná cena 1 940,54 dolaru za unci.

Na druhém místě skončil respektovaný analytik Ross Norman, generální ředitel společnosti Metals Daily, se svou prognózou 1 959 dolarů, následovaný Keisukem Okuim, analytikem drahých kovů ze společnosti Sumitomo Corp. s prognózou 1 905 dolarů.

„Uzavírací cena na londýnském trhu s fyzickým zlatem dosáhla 28. prosince rekordu 2 078,40 dolaru, což je vrchol, který podtrhl vzestup žlutého kovu v průběhu minulého roku,“ uvedla LBMA.

PSALI JSME: LBMA ohlásila rekordní cenu zlata

Kurz zlata překonal původní odhady analytiků, kteří se soutěže LBMA zúčastnili, o více než 82 dolary. Na začátku roku 2023 analytici očekávali, že průměrná cena zlata bude 1 859 dolarů za unci. V roce 2022 byla průměrná cena 1800,09 dolaru, tedy o 140 dolarů nižší než loni.

Místo zlaté medaile vítěz soutěže obdržel zlatý slitek o váze jedné unce (31,1 gramu) darovaný australskou státní mincovnou The Perth Mint Australia.

Zlaté olympijské medaile obvykle obsahují kolem šesti gramů zlata, protože jde o pozlacené stříbro. Jejich výrobní cena se pohybuje kolem 17 tisíc korun, zatímco neporovnatelnou cenu uncového slitku pro vítěze soutěže LBMA lze vidět na horní liště této stránky.

PSALI JSME: Zlato bylo v roce 2023 překvapivou hvězdou. Co způsobilo růst jeho ceny?

(rek)

Další z kategorie Zlato