Zlato (oz) / USD
2 038,83
0,31 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato se na velký skok teprve chystá

Cena zlata začala tento týden stoupat hned v pondělí po otevření trhů, protože víkendová eskalace napětí na Blízkém východě zvýšila přitažlivost zlata jako bezpečného útočiště světového byznysu.

Šéf americké centrální banky Jerome Powell má obrovskou moc a musí vážit každé slovo, které veřejně pronese. Ilustrační foto: Federal reserve

I když četné analýzy prorokují zlatu prudký růst a nové rekordní ceny, bude zatím tento vývoj brzdit čekání na projev předsedy Federálního rezervního systému USA (Fed), což je systém dvanácti nezávislých soukromých bank, který funguje jako státní banka, protože její vedení jmenuje americký prezident a schvaluje Senát.

Šéf této komplikované instituce Jerome Powell má však obrovskou moc a musí vážit každé slovo, které veřejně pronese. Americký byznys se všemi svými dopady na světovou ekonomiku prostřednictvím své hlavní světové měny je schopen z každé gramatické spojky vyvozovat kdeco od úrokových sazeb po neúročené zlato. A na slova, jež padnou po zasedání Fedu, nyní trhy čekají.

PSALI JSME: Dolar posiluje, pozornost se upírá k zasedání Fedu

„Trhy očekávají, že americký Fed na svém zasedání 30. až 31. ledna ponechá úrokové sazby beze změny, ale pozornost bude z velké části upřena na tón hlasu, jakým Powell promluví,“ shrnuje agentura Reuters aktuální situaci světové ekonomiky a připomíná, že na Blízkém východě je stále dost nestability, aby investoři stále hleděli na zlato jako součást hry o bezpečném útočišti.

„Investoři se obávají zvýšených geopolitických rizik poté, co tři příslušníci amerických služeb byli zabiti po útoku bezpilotního dronu na americké vojenské síly umístěné v severovýchodním Jordánsku poblíž syrských hranic,“ připomíná agentura.

K celkové nestabilitě podle jiných zdrojů přispívá i růst ceny ropy, která se pohybuje na letošních maximech. A z toho zlato, považované za bezpečného uchovatele hodnoty uprostřed politických a ekonomických nepokojů, profituje. Nicméně to hlavní, na co se čeká, je přece jen zasedání guvernérů Fedu.

PSALI JSME: J.P.Morgan: Zlato klesne, ale pak vytvoří nové rekordy

Páteční ekonomická data totiž ukázala, že spotřebitelské ceny v USA v prosinci vzrostly jen mírně a udržely meziroční inflaci pod třemi procenty již třetí měsíc v řadě. To by mohlo Fed přimět, aby začal snižovat úrokové sazby.

Obchodníci nyní sázejí na šest čtvrtbodových snížení úroků pro rok 2024 oproti pěti snížením, o nichž se hovořilo před týdnem. O tom, kdy očekávaný růst ceny zlata skutečně odstartuje, bude rozhodovat, zda Fed se snižováním svých sazeb začne v březnu, jak čekají optimisté, nebo v květnu, jak v průzkumech tipuje většina účastníků trhu.

PSALI JSME: Saxo Bank: Rok 2024 by se mohl stát rokem kovů se zaměřením na zlato

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato