Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Goldman Sachs věří zlatu víc než ropě

Investiční banka Goldman Sachs zvýšila svou předpověď ceny zlata, které označila za nejlepší zajištění proti finančním rizikům a zopakovala svůj býčí pohled na komodity, protože bankovní krize se na těchto materiálních trzích dle jejich názoru ještě neprojevila.

Experti Goldman Sachs v blízké budoucnosti sázejí víc na zlato a na kovy než na ropu. Ilustrace: iStock

„Banka proto zvýšila svůj dvanáctiměsíční cíl ceny zlata na 2 050 dolarů za unci z nedávných 1 950 dolarů a připojila se tak k dalším bankám, jako jsou Citi, ANZ nebo Commerzbank,“ doplnila agentura Reuters.

„Věříme, že trh bude dobře podporován nejen přílivem zlata do burzovních fondů ETF (Exchange Traded Fund, pozn. aut.), jakmile sazby americké centrální banky (Fed) dosáhnou vrcholu, ale také silnějším efektem zájmu o zlato z bohatého Východu, protože dolar ke konci roku oslabí kvůli růstu výnosů a hrubého domácího produktu na rozvíjejících se trzích hlavně díky opětovnému otevření Číny,“ uvedla americká banka ve své zprávě.

Je nutné připomenout, že zlato v pondělí prolomilo hranici 2 000 dolarů za unci na základě poptávky vyvolané bankovní krizí, než po záchraně švýcarské banky Credit Suisse oslabilo. Ale ve středu opět získalo dvě procenta poté, co Fed, americká centrální banka, naznačil, že je na obzoru konec zvyšování úrokových sazeb.

PSALI JSME: Zlato už potřetí přeskočilo laťku 2 000 dolarů za unci

K tomu je třeba připočíst nákupy centrálních bank a geopolitické obavy, ale průlom nad 2 100 dolarů by vyžadoval, aby Fed skutečně začal snižovat úrokové sazby. Experti Goldman Sachs, kteří jsou dlouhodobě fanoušky zlata, také uvedli, že stále důvěřují své tezi o komoditním supercyklu, přičemž omezení nabídky komodit by se mělo projevit už letos, což vyvolá další růst jejich ceny. V blízké budoucnosti dokonce sázejí víc na kovy než na ropu.

Vzestup ceny zlata z minima 8. března 1 804,91 dolarů byl v každém případě impozantní a zdá se, že pouze překonání psychologicky zásadní úrovně 2 000 dolarů za unci, jež přimělo krátkodobé spekulanty k prodeji zlata, přibrzdilo růst jeho ceny. Proto není od věci očekávat určitou konsolidaci do konce měsíce, jak vychází z technické analýzy DailyFX.

Jejich graf neochvějně směřuje nad současné ceny, a to u horní hranice na 2 045,19 dolaru za unci, což je pro trh se zlatem skutečně velmi vzácná cena. Nemá totiž daleko k rekordnímu vrcholu 2 078 dolarů za troyskou unci z března 2022.

PSALI JSME: Svět procitl. Zlato je opět lepší než dolar

(rek)

Další z kategorie Zlato