Zlato (oz) / USD
1 910,05
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč nikdy není špatný čas investovat do drahých kovů

Při rozhodování o investování je důležité zbavit se emocí. A to je skvělý výchozí bod pro rozhovor o investování do drahých kovů. V roce 2021 panuje v souvislosti s akciemi mnoho emocí. Je inflace skutečně problém? Jaké bubliny se nafoukly? Jaké bubliny se teprve tvoří?

Drahé kovy, včetně zlata, si zaslouží místo ve vašem portfoliu. Myšlenka drahých kovů spočívá v tom, že mají obecně nízkou korelaci s akciovým trhem. Ilustrační foto: Shutterstock

„Snaha věštit odpovědi na tyto a další otázky je příčinou mnoha špatných investičních rozhodnutí. I když si možná myslíte, že reagujete, ve skutečnosti reagujete na to, co si myslíte (nebo čeho se obáváte), že se stane,“ píše v rubrice Finance na webu Yahoo.com Chris Markoch.

A právě proto si podle něj drahé kovy zaslouží místo ve vašem portfoliu. Myšlenka drahých kovů spočívá v tom, že mají obecně nízkou korelaci s akciovým trhem. A v dobách tržní volatility si drahé kovy, jako je zlato a stříbro, obvykle velmi dobře drží svou hodnotu.

Jakkoli racionálně tyto důvody znějí, investování do drahých kovů je mezi mnoha investory zdrojem diskusí. Někteří investoři mají velkou část svého portfolia v drahých kovech. Jiní investoři se naopak domnívají, že drahé kovy nemají v portfoliu žádné místo.

„Nejsme zastánci ani jednoho, ani druhého extrému. Tvrdíme, že drahé kovy si zaslouží alespoň malou pozici ve většině portfolií. Účelem tohoto článku je poskytnout vám několik praktických strategií, které vám pomohou začít s drahými kovy,“ napsal Markoch.

PSALI JSME: Zlato: Matka všech nákupních příležitostí, návrat do 70. let a velký reset

Co jsou drahé kovy?

Drahé kovy jsou vzácné kovy, které mají vysokou ekonomickou hodnotu. Ta je založena na faktorech, jako je vzácnost, vysoká poptávka v průmyslových procesech a jejich funkce jako uchovatele hodnoty. Pro účely investování jsou čtyři nejběžnější drahé kovy: Zlato, stříbro, platina a palladium.

Nákup fyzického kovu? Pro nezasvěcené: Ano, přesně o to jde. O nákup fyzických zlatých nebo stříbrných mincí, investičních slitků atd. Získáte tak fyzické aktivum, které vlastníte mimo tradiční finanční systém. A zbavuje vás tzv. rizika protistrany při investování. To jednoduše znamená, že ostatní investice podléhají riziku, že jiná strana nesplní své závazky.

„Nákup fyzického kovu vyžaduje dobrou znalost toho, jaká je aktuální spotová cena kovu v době nákupu. Zaplacení příliš vysoké prémie za fyzický kov může ztížit získání počáteční investice zpět,“ upozornil Markoch.

Investice do „papírového zlata“

Chcete investovat do burzovně obchodovaného fondu drahých kovů (ETF)? Ty jsou atraktivní volbou, protože nákup fyzického kovu má svá omezení. Jedním z nich je, že investoři potřebují vzácné kovy nějak skladovat.

PSALI JSME: Otřese nová Basilejská dohoda trhem se zlatem? „Papírové zlato“ bude rizikovější

Hlavní výhodou investování do drahých kovů prostřednictvím ETF je likvidita. Jednoduše řečeno, akcie můžete nakupovat a prodávat prostřednictvím svého makléřského účtu. „Je to pohodlné a obecně levnější,“ dodal Chris Markoch.

Nevýhodou investování do drahých kovů prostřednictvím ETF ale je, že nevlastníte žádný fyzický kov a nemáte žádný nárok na zlato, který vlastní fond, do nějž jste investovali.

Nákup akcií těžebních společností

Třetí možností, jak profitovat na vzácných kovech, je nákup akcií těžebních společností, které se zabývají těžbou drahých kovů. Jde o způsob investování do drahých kovů „krumpáčem a lopatou“. Stejně jako při investici do ETF však nepřebíráte vlastnictví fyzického kovu.

Mezi drobnými investory se také stalo velmi populární obchodování s opcemi. A drahé kovy nejsou výjimkou. Stejně jako u všech obchodů s opcemi je však třeba zvážit odměnu v podobě vysokého zisku a možnost, že byste mohli o celou investici přijít, což je v rozporu se základním předpokladem investování do drahých kovů.

PSALI JSME: Štafetu těžby zlata musejí převzít střední a menší projekty

Investoři musí při investování do drahých kovů zvážit především dvě omezení. Prvním je, že jde o komodity. A to znamená, že je nakupujete v jednom časovém okamžiku s očekáváním, že je v budoucnu budete moci prodat za vyšší cenu. A přestože mají tendenci dlouhodobě držet svou hodnotu proti inflaci, nevytvářejí žádný peněžní tok (jako mnohé růstové akcie) ani úrok (jako dluhopisy).

Transakční náklady a skladování

Dalším omezením jsou transakční náklady. Při nákupu drahých kovů společnost, která kov nakupuje za velkoobchodní ceny, dosáhne zisku pouze prodejem za (vyšší) maloobchodní ceny. Takže si například k tzv. londýnské ceně připočte svou marži.

Investorům do fyzického zlata či jiných vzácných kovů také mohou vzniknout náklady na dopravu a vzniknou jim samozřejmě i náklady spojené s jejich skladováním.

„Přesná alokace, kterou máte, bude záviset na vašich okolnostech. Vložíte-li do drahých kovů příliš mnoho, vystavíte se riziku, že nevyužijete zisky, které jsou k dispozici v jiných třídách aktiv. Nepodrobení se drahým kovům vůbec nebo příliš malé vystavení se drahým kovům však může způsobit, že vaše portfolio bude vystaveno vyššímu riziku, než je nutné,“ upozornil Chris Markoch.

PSALI JSME: Dvacítka zemí, které v roce 2020 těžily nejvíce zlata

(luk)

Další z kategorie Zlato