Zlato (oz) / USD
1 916,58
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky celosvětově urychlují přechod od dolaru ke zlatu

Centrální banky po celém světě během letošního roku zvyšují množství zlata, které drží ve svých devizových rezervách, a v roce 2021 tak dosáhnou 31letého maxima. Podle Světové rady pro zlato (World Gold Council) centrální banky za posledních deset let navýšily své zlaté rezervy o více než 4 500 tun. Na konci třetího čtvrtletí činily jejich rezervy zhruba 36 000 tun, což je nejvíce od roku 1990 a o 15 procent více, než před deseti lety.

Centrální banky za posledních deset let navýšily své zlaté rezervy o více než 4 500 tun. Ilustrační foto: iStock

Hodnota dolaru vůči zlatu v posledním desetiletí prudce klesla, protože rozsáhlé uvolňování měnové politiky stále zvyšovalo nabídku americké měny. Přestože americký Federální rezervní systém (centrální banka USA, pozn. red.) začíná zpřísňovat svou kontrolu nad úvěry, ostatní centrální banky pokračují v přesunu ke zlatu, což odráží globální obavy z měnového režimu založeného na dolaru.

„Zlato není přímo spojeno s ekonomikou žádné země a může odolat globálním nepokojům na finančních trzích,“ citovala v září místní média Adama Glapinského, prezidenta Polské národní banky, když vysvětloval hromadění zlatých rezerv polské centrální banky. Ta v roce 2019 nakoupila přibližně 100 tun zlata a v nákupech „žlutého kovu“ pokračuje.

Velké nákupy zlata byly v minulosti omezeny na centrální banky Ruska a některých dalších zemí, které se snažily zbavit závislosti na dolaru kvůli politické konfrontaci s USA. V poslední době jsou nápadnými kupci centrální banky rozvíjejících se ekonomik, které bývají vystaveny propadům hodnoty svých měn, a východoevropských zemí s omezeným hospodářským rozsahem.

PSALI JSME: Polsko chce ještě zvýšit své zlaté rezervy

Například Kazachstán, který čelí přetrvávajícímu znehodnocování své měny, prudce zvýšil poměr zlata k devizovým rezervám. Ale nákupu zlata se letos věnovaly i další země. Za prvních devět měsíců roku 2021 nakoupilo Thajsko přibližně 90 tun, Indie 70 tun a Brazílie 60 tun. Maďarská centrální banka však loni na jaře ztrojnásobila své zlaté rezervy na více než 90 tun, protože tento kov je prostý úvěrových rizik a rizik protistrany.

Centrální banky a veřejné instituce začaly zvyšovat držbu zlata přibližně v roce 2009. Do té doby zlato často prodávaly, aby zvýšily držbu aktiv denominovaných v dolarech, jako jsou například americké státní cenné papíry. Vzhledem k tomu, že se USA jako jediná supervelmoc po skončení studené války těšily v 90. letech 20. století prosperující ekonomice, byl zisk generovaný aktivy denominovanými v dolarech pro ostatní země atraktivní.

Jenže světová finanční krize v roce 2008 způsobila odliv prostředků i z amerických státních dluhopisů, což vedlo k poklesu hodnoty aktiv denominovaných v dolarech. „Důvěra v dolarová aktiva tak ochabla,“ uvedl pro japonský server Nikkei.com analytik trhu Itsuo Tojošima.

PSALI JSME: Už teď je jasné, že zájem centrálních bank o zlato byl letos vyšší, než loni

Po krizi následoval pokles dlouhodobých úrokových sazeb v USA v důsledku rozsáhlého uvolnění měnové politiky, což učinilo nepřetržité držení aktiv denominovaných v dolarech méně výhodným. „Centrální banky rozvíjejících se ekonomik se slabou úvěrovou silou začaly chránit svá aktiva zlatem,“ uvedl Koičiro Kamei, finanční analytik a analytik drahých kovů.

Analytici upozorňují, že zatímco zlato v devizových rezervách centrálních bank roste, přítomnost dolaru klesá, a připomínají, že už v roce 2020 klesl poměr dolaru k jednotlivým měnám na nejnižší úroveň za poslední čtvrtstoletí. Zejména centrální banky rozvíjejících se ekonomik budou pravděpodobně pokračovat v přechodu od dolaru ke zlatu i v roce 2022.

Klesající zastoupení dolaru lze částečně přičíst dlouhodobému poklesu hodnoty měny vůči zlatu. Od doby, kdy americký prezident Richard Nixon v roce 1971 oznámil rozhodnutí ukončit směnitelnost dolaru za zlato, klesla hodnota americké měny zhruba na jednu padesátinu její dřívější úrovně, protože nabídka amerických dolarů odpoutaných od zlata se za posledních 50 let zvýšila přibližně třicetkrát.

PSALI JSME: Finanční zločin roku 1971: Konec brettonwoodského systému

(luk)

Další z kategorie Zlato