Zlato (oz) / USD
1 844,33
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
39 394,02
0,03 %
EUR / USD
1,13
0,01 %
USD / CZK
21,36
0,17 %
Zlato
Ruský vrak se zlatem v podpalubí?

Potápěči u jihokorejského ostrova Ullung-do objevili legendární vrak lodi Dmitrij Donskoj z ruské válečné flotily, která byla potopena v roce 1905. Říká se, že na lodi stále leží zlaté cihly a mince v 5500 bednách, jejichž dnešní hodnota se odhaduje na 133 miliard amerických dolarů.

Shinil Group uvedla, že s ruskou vládou dosáhla dohody, že ji předá polovinu zlata, které se na palubě plavidla nalezne. Foto: wikimedia

Těžce poškozené ruské plavidlo objevila jihokorejská průzkumná loď v hloubce 434 metrů asi 1,3 km od turisticky oblíbeného ostrova Ullung-do minulou neděli dopoledne. Ostrov leží přibližně 120 kilometrů o Korejského poloostrova. Soulská námořní záchranná společnost Shinil Group přesné místo potopeného vraku hledala několik let. Pro letošní pátrací plavbu sestavila mezinárodní tým odborníků z Jižní Koreje, Číny, Velké Británie a Kanady.

Videozáznam, který společnost zveřejnila, zobrazuje rozsáhlé škody na lodi o výtlaku 5800 tun, jež byla potopena japonským válečným loďstvem koncem května 1905. Potápěči mohli definitivně identifikovat nalezený vrak, až když jejich reflektory při jednom z ponorů osvětlily jméno lodi v azbuce na zádi.

„Trup byl vážně poškozen ostřelováním, záď byla téměř odlomená, ale lodní paluba a boky plavidla byly docela dobře zachovány,“ vyjímá z prohlášení společnosti Shinil Group server čínských novin South China Morning Post.

Plavba přes půl světa

Ruská válečná loď byla postavena v Petrohradě a na vodu spuštěna v srpnu 1883. Dmitrij Donskoj ale nebyl typicky válečnou lodí, sloužil totiž jako doprovodná nákladní loď vojenského námořnictva a byl vybaven jak plnou sadou plachet na třech stěžních, tak i parním strojem.

Loď strávila většinu své operační kariéry ve Středozemním moři. Na Dálný východ však byla převelena z Baltského moře, aby se připojila k druhé eskadře ruského tichomořského loďstva v Port Arturu poté, co japonská flotila zničila hlavní ruské námořní síly na Dálném východě již na počátku rusko-japonské války (1904–1905). Povolat bližší černomořské loďstvo by pro admiralitu vyžadovalo povolení Osmanské říše kvůli průjezdu Bosporem, což bylo nejisté, takže přednost dostala baltská flotila.

Potopena na útěku

Rusové se s méně početnou japonskou válečnou flotilou střetli v květnu 1905 a v následné bitvě u Cušimy v Korejském průlivu byli stejně jako jejich předchůdci zdecimováni. Legendární porážka Ruska, přirovnávaná k bitvě u Trafalgaru, dokonce rozhodla nevyhlášenou válku ve prospěch technologicky vyspělejších a lépe vycvičených Japonců.

Dmitriji Donskému, který plul v zadní části formace, se z bitvy podařilo uniknout, ale při úprku do Vladivostoku byla loď objevena a potopena. Přibližně 60 mužů z 591 členů posádky bylo zabito a dalších 120 zraněno. Nakonec kapitán Lebeděv zakotvil u ostrova Ullung-do a nařídil evakuaci na pevninu. „Následujícího rána 29. května 1905 byla ruská posádka zajata japonskými invazními silami a Lebeděv podlehl svému zranění,“ popisuje historii jihočínský Morning Post.

Plovoucí pokladna

Kolují zprávy, že Dmitrij Donskoj vezl finanční prostředky, které ruské loďstvo potřebovalo na pohonné hmoty, přístavní poplatky a výplatu posádek svých lodí. Některá jihokorejská média spekulují, že s lodí bylo potopeno 5500 beden zlata za zhruba 133 miliard dolarů.

Shinil Group uvedla, že se loď v říjnu, nebo v listopadu pokusí z moře vyzdvihnout. Dodala, že s ruskou vládou dosáhla dohody, že jí předá polovinu zlata, které se na palubě plavidla nalezne.

Přibližně deset procent zlata má být vynaloženo na rozvoj cestovního ruchu na ostrově Ullung-do, včetně zbudování muzea věnovaného potopené lodi a posádce. „Část zbylého zlata bude věnována projektům určeným na podporu rozvoje severovýchodní Asie,“ dodala korejská záchranná firma. Má jít například o železniční trať, která spojí Rusko a Jižní Koreu přes KLDR.

(rek)