Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ponziho schéma stále žije i ve světě zlata

Společnost Irish Gold and Silver Bullion (IGSB) se sídlem v Dublinu byla v loňském roce zrušena a likvidátor Myles Kirby brzy nato zahájil řízení u Nejvyššího soudu proti řediteli a jedinému akcionáři firmy Nicholasi Wickhamovi. Ten lákal své zákazníky k poskytnutí peněz na nákup zlata a stříbra, které měly přinést vysoké výnosy.

V Irsku bylo u Nejvyššího soudu zahájeno řízení proti řediteli a jedinému akcionáři společnost Irish Gold and Silver Bullion Nicholasi Wickhamovi, která lákala k poskytnutí peněz na nákup zlata a stříbra, což mělo přinést vysoké výnosy. Ilustrační foto: iStock

Přitom věděl, že takové investice nikdy nelze uskutečnit. Wickham při likvidaci také zatajil vážnost finanční situace firmy a poskytl pouze prohlášení, že prostředky investované do IGSB budou splaceny, až bude – beznadějně insolventní.

Kirby byl jmenován likvidátorem poté, co jeden z klientů IGSB, kterému firma dlužila přes 40 tisíc eur, v červnu 2021 žádal o informace o společnosti, ale ničeho se nedočkal. Wickham pak lhal, že všechny firemní dokumenty jsou na „bezpečném místě v Irsku a že pověří právníka v Dublinu“ aby věc vyřídil.

Žádného právníka však Wickham nikdy nekontaktoval, a když Kirbyho tým loni v srpnu dorazil do kanceláře IGSB, prostory byly vybydlené a nebyly nalezeny žádné soubory ani počítačové vybavení, popisuje případ deník The Irish Times.

PSALI JSME: Zemřel Bernie Madoff, autor největšího finančního podvodu v historii USA

Ponziho schéma (v Česku známé jako „letadlo“, pozn. aut.) provozovala IGSB údajně několik let a když byl Kirby jmenován likvidátorem, „ve společnosti nebyly žádné zásoby cenného kovu“. A jak schéma nazvané po svém vynálezci fungovalo?

Zákazníci převáděli do IGSB peníze na nákup zlata a stříbra v domnění, že budou prodány za vyšší cenu, aby generovaly zisk. Ve skutečnosti byly platby zákazníků často používány k platbám těm, kteří investovali do IGSB dříve. K dnešnímu dni věřitelé nárokují přes jeden milion eur.

Soud pak Wickhamovi zmrazil majetek nejen IGSB, ale i společnosti Hamden Development Homes UK, kterou rovněž vlastní a ovládá, a kam se přesouvaly peníze z IGSB. Vyšetřování odhalilo, že obžalovaný má významný majetek v podobě několika nemovitostí ve Watfordu v odhadované hodnotě až 2,38 milionu eur.

PSALI JSME: Kriminalita bílých límečků

Další finanční prostředky byly odkloněny třetím stranám nebo byly použity ve prospěch žalovaného. V IGSB se nenašlo žádné účetnictví, což umožňovalo Wickhamovi „provozovat Ponziho schéma“ a „skrývat svůj podvod“.

Wickham řekl, že nedělal žádné záznamy o nárocích zákazníků, kteří zaplatili, ale nezískali žádné zlato ani stříbro. Bez pasiv to vyvolalo dojem, že aktiva firmy odpovídala tomu, co do firmy vložili zákazníci, ačkoli existoval značný počet neuspokojených věřitelů.

Nebylo možné ani určit, kde se nachází majetek společnosti včetně investované hotovosti do společnosti nebo drahých kovů. Kirby však předpokládá, že společnost v rozmezí od května 2019 do června 2021 provedla fiktivní nákupy zlata a stříbra v hodnotě přibližně tří milionů eur.

PSALI JSME: Podvodníci už jsou za mřížemi

Některým zákazníkům bylo řečeno, že cenné kovy jsou uloženy v trezorech obchodního domu Harrods v Londýně. Harrods ale potvrdil, že od roku 2016 neměl s IGSB žádné obchody a nedržel pro společnost žádné zlato ve svých trezorech. To znamená, že vydané zlaté certifikáty byly falešné a ve skutečnosti žádné zlato neexistovalo.

Wickham údajně provozoval podobnou činnost i ve Spojeném království, kde rovněž zkrachoval. Také tam probíhá soudní řízení včetně jednoho nároku, kde se tvrdí, že někomu dodal 500gramový zlatý slitek, který se ukázal jako pozlacená stříbrná cihla.

PSALI JSME: V Číně zatkli organizátory rozsáhlého pyramidového podvodu

Už v roce 2018 bylo na Wickhama podáno trestní oznámení, podle něhož si vypůjčil zlatý slitek v hodnotě 33 tisíc liber, který jeho firma údajně potřebovala pro zákazníka, který ho prý chtěl ukázat dalším klientům, ale ten ho prý nevrátil. Wickham uhradil jen část ceny slitku, ale stále dluží asi 18 tisíc liber.

Celá záležitost se dostala do médií až nyní, protože soudce po příkazu k zmrazení majetku také vydal nařízení, které zakázalo médiím zveřejňovat podrobnosti o případu až do půlnoci 27. července, aby právníci měli čas o zmrazení majetku informovat příslušné finanční instituce.

PSALI JSME: Libanonská centrální banka přepočítává své zlato

(rek)

Další z kategorie Zlato