Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Podvodníci už jsou za mřížemi

Bývalý prezident a generální ředitel zkrachovalé společnosti obchodující s drahými kovy Northwest Territorial Mint (NWTM) byl u amerického okresního soudu v Seattlu odsouzen k 11 letům vězení za 14 federálních zločinů, když ošidil o miliony dolarů tisíce zákazníků. Informovalo o tom americké ministerstvo spravedlnosti.

Bernard Ross Hansen, bývalý prezident a generální ředitel zkrachovalé společnosti obchodující s drahými kovy Northwest Territorial Mint byl odsouzen k 11 letům vězení za 14 federálních zločinů, když ošidil o miliony dolarů tisíce zákazníků. Foto: FBI

Bernard Hansen byl po čtyřtýdenním soudním procesu usvědčen z vícenásobných podvodů a Hansenova spoluobžalovaná partnerka Diane Erdmannová z 13 podvodných případů. Ta byla odsouzena k pěti letům vězení. Šlo o druhé plánované slyšení poté, co se nedostavili ke konci dubna k soudu a pokusili se uprchnout.

„Hansen a Erdmanová okradli více než tři tisíce lidí o zhruba 30 milionů dolarů – peníze, které představují plány a sny obětí na odchody do důchodu, na fondy na vysokou školu a na dědictví,“ cituje amerického prokurátora Nicka Browna web amerického ministerstva spravedlnosti justice.gov.

Severozápadní teritoriální mincovna (NWTM) provozovala jak zakázkovou činnost, která zahrnovala výrobu medailonů, pohárů a jiných ocenění, tak i obchod s drahými kovy, který zahrnoval prodej, nákup, výměnu, skladování a leasing zlata, stříbra a dalších drahých kovů.

PSALI JSME: Španělské šperkařství TOUS je vyšetřováno kvůli podvodu

Podle svědků Hansen a Erdmannová podvedli zákazníky NWTM různými způsoby. Lhali o dodacích lhůtách drahých kovů, používali peníze zákazníků k rozšíření podnikání a k placení svých osobních nákladů.

V důsledku toho společnost postrádala dostatek aktiv k plnění dalších objednávek a peníze nových zákazníků používala na vyplacení starších klientů v systému podobnému letadlu. Přes 2500 zákazníků zaplatilo za objednávky, prodej nebo výměnu drahých kovů, které se nikdy uskutečnily. Celková ztráta těchto zákazníků přesáhla 25 milionů dolarů.

Kromě podvodů se zlatými kovy Hansen a Erdmannová podvedli i zákazníky, kteří zaplatili NWTM za bezpečné skladování drahých kovů. Podle svědectví u soudu je Hansen a Erdmannová použili k plnění dalších zakázek.

V dubnu 2016, kdy byli pachatelé odhaleni, v trezorech NWTM buď všechny, nebo část skladovaných slitků pro víc než 50 zákazníků chyběla. Chybějící slitky měly hodnotu přes 4,9 milionu dolarů.

PSALI JSME: Megaskandál s falešným zlatem a tajemný svědek

Zákazníci někdy platili i tisíce dolarů, aby bezpečně uložili své drahé kovy v NWTM a Hansen to potvrzoval falešnými výpisy. Ale aniž by to lidé tušili, použil Hansen slitky klientů jako své vlastní k plnění dalších objednávek, občas je dokonce roztavil, aby vyrobil něco jiného, co jinde dlužil.

Prokurátoři doporučili zvýšení trestu, aby odrážel i 11denní pátrání poté, co se nedostavili k soudu. Když byli zatčeni v malém městě Port Hadlock, měli tři nabité střelné zbraně na dosah sedadla řidiče auta.

„Erdmannová a Hansen si koupili nové auto a vyzbrojili se třemi nabitými zbraněmi, aby unikli. Jejich chování tak poukázalo na vysokou nebezpečnost i nedostatek respektu k soudu a orgánům činným v trestním řízení,“ zdůvodnili žalobci návrh na vyšší trest. Soudce Hansenovi rovněž nařídil zaplatit 33,7 milionu dolarů a Erdmannové 32,1 milionu dolarů jako náhradu škody.

Případ vyšetřovala FBI.

PSALI JSME: Osmnáctiletý Němec napálil banku falešným zlatem za 300 tisíc eur

(rek)