
„Jde o první nákup drahých kovů Polskou národní bankou (NBP, Narodowy Bank Polski) po téměř dvou letech a toto rozhodnutí je v souladu s trendem rostoucího zájmu o investice do drahých kovů, včetně zlaté rudy,“ citoval server Aleksandra Pawlaka, předsedy představenstva společnosti Tavex, která je významným prodejcem zlata u našich severních sousedů.
Zvyšování zásob zlata lze považovat za posílení bezpečnosti státních financí a akumulaci bezpečného aktiva. Je však třeba poznamenat, napsal server, že současné navýšení polského zlatého pokladu ve výši 60 000 uncí (necelé dvě tuny, pozn. red.) se může zdát jako malá investice podle standardů centrálních bank.
Výrazný nárůst polských zlatých rezerv
Pro srovnání – skupina Tavex Group prodá během čtvrtletí v průměru podobné množství zlatého kovu. Jde však o první výrazný nárůst polských zlatých rezerv od července 2019 (tehdy se zvýšily o 100 tun, čímž se celkové zlaté rezervy zvýšily na 228,7 tuny, pozn. red.). A patří se připomenout, že podle údajů Světové rady pro zlato Polsko zvýšilo své zlaté rezervy také v roce 2018, a to o 25,7 tuny.
Předběžné odhady Světové rady pro zlato za duben letošního roku navíc naznačují, že centrální banky navýšily oficiální světové zlaté rezervy o 69,4 tuny.
Podobné rozhodnutí jako Polsko učinila i Maďarská národní banka (Magyar Nemzeti Bank), která letos v březnu oznámila strategické rozhodnutí ztrojnásobit své zlaté rezervy. Ty se zvýšily z 31,5 tuny na 94,5 tuny a jako hlavní důvod tohoto kroku banka uvádí krizi spojenou s pandemií.
Je koho dohánět
Výsledkem tohoto kroku byl postup Budapešti v mezinárodním žebříčku zemí se zlatými rezervami z 56. na 36. místo. Pro srovnání, Polsko se svými rezervami aktuálně zaujímá 22. místo mezi centrálními bankami světa.
„Je však koho dohánět, naši západní sousedé – Německo má ve svých rezervách až 3 361,1 tuny zlata,“ napsal server.
Mezi Mongolskem a Ghanou
Zlato Německé centrální banky představuje 75 procent jejích devizových zásob. Větší zásoby zlata v centrální bance než Německo, které je druhé ve světovém zlatém žebříčku, mají jen Spojené státy, které drží přes osm tisíc tun zlata, což je 78 % jejich devizových zásob.
Česko mělo podle údajů Světové rady pro zlato letos v dubnu pouhých 9,5 tuny žlutého kovu, což jsou nicotné 0,3 % tuzemských devizových zásob. ČR se v žebříčku aktuálně nachází na 72. pozici mezi Mongolskem a Ghanou.
(luk)