Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,30
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Maďarsko potají ztrojnásobilo své zlaté rezervy

Zpravodajská agentura MTI zveřejnila informaci, že Národní banka Maďarska zvýšila své zlaté rezervy z 31,5 na 94,5 tuny. Centrální banka zvýšení zlatých rezerv odůvodnila přihlédnutím k dlouhodobým cílům národní a hospodářské politické strategie země.

V přepočtu na jednoho obyvatele (0,31 unce) jsou zlaté rezervy nejvyšší v regionu. Foto: iStock

„Při rozhodování hrálo klíčovou roli také řízení nových rizik vyplývajících z koronavirové pandemie,“ uvedla centrální banka. „Vzhledem ke globální projekci růstu vládních dluhů a obav z inflace, se význam zlata jako bezpečného aktiva a jako uchovávače hodnoty v národní strategii  zvyšuje.“ 

Maďarsko má nyní třetí největší zlaté rezervy v regionu střední a východní Evropy. V přepočtu na jednoho obyvatele (0,31 unce) jsou zlaté rezervy nejvyšší v regionu, doplnil server Budapest Business Jurnal. Z globálního pohledu by Maďarsko mělo vlastnit víc zlata než například Austrálie a ve světovém žebříčku by se posunulo ze 60. na 39. místo.

„Vzhledem k tomu, že zlato nenese žádná úvěrová rizika a podporuje posílení důvěryhodnosti země ve všech ekonomických prostředích, činí zlato kromě státních dluhopisů stále jedno z nejdůležitějších rezervních aktiv na světě,“ uvedla centrální banka.

Podle agentury MTI největší nákup zlata do rezerv státu proběhl v říjnu 2018, kdy Maďarská národní banka zvětšila svůj zlatý poklad z 3,1 na 31,5 tuny. Podle posledních údajů centrální banky z konce února představovalo zlato 4,4 % z mezinárodních rezerv ve výši 33,182 miliardy eur.

Zveřejněná informace je velmi překvapivá. Podle březnových dat Mezinárodního měnového fondu, která jsou publikována zhruba s dvouměsíčním zpožděním, by maďarská centrální banka měla mít stále jen 31,5 tuny zlata, které by měly tvořit 4,7 % devizových rezerv.

(rek)