Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Padlo rozhodnutí: Spoofing je trestný čin

Nekonečné debaty mezi právníky bank a právníky státu jsou snad jednou pro vždy ukončeny. Soud v New Yorku rozhodl, že tzv. spoofing je trestný čin. Právníci bankovního obra tvrdili, že jde o standardní burzovní operace, prokurátoři však společně s americkou Komisí pro cenné papíry a burzovní Komisí pro obchodování s komoditami tvrdili, že jde o trestný čin a soud jim dal zapravdu.

V září 2020 se banka JPMorgan přiznala ke spáchání vlny podvodů v souvislosti s nezákonným obchodováním na trzích s futures kontrakty na drahé kovy. Ilustrační foto: iStock

Spoofing je americký výraz pro zadání masivních klamných příkazů např. na prodej zlata, následný pokles jeho tržní ceny, zrušení prodejních příkazů na poslední chvíli a naopak nákup aktuálně levnějšího zlata a vyčkání, až se trhy zklidní a cena se vrátí na předchozí vyšší úroveň. Teprve pak následuje prodej s patřičným ziskem. Celý scénář může fungovat i opačným směrem tak, že se stejným způsobem vyžene před prodejem cena zlata nahoru.

„Jak ukazuje rozsudek, FBI a její partneři jsou odhodláni vyšetřovat a postavit před soud každého, kdo se pokusí manipulovat finanční trhy pro svůj vlastní sobecký zisk,“ prohlásil náměstek ředitele kriminálního vyšetřování FBI Luis Quesada. „V zájmu zachování ekonomické jistoty musí mít investoři na akciových a komoditních trzích důvěru, že burzy jsou provozovány transparentním a spravedlivým způsobem a že investice jsou bez manipulací a podvodů.“

PSALI JSME: Obchodníci s drahými kovy na Wall Streetu odsouzeni za podvod

Dva bývalí obchodníci s drahými kovy banky JPMorgan Chase tak byli odsouzeni za účast na podvodu, pokusu o manipulaci s cenou a falšování v rámci zmíněného schématu manipulace s trhem, což dělali přes osm let a zahrnovalo to desítky tisíc nezákonných obchodních transakcí, jež ošidily účastníky trhu o víc než 10 milionů dolarů.

Gregg Smith (59) ze Scarsdale v New Yorku byl odsouzen ke dvěma letům vězení a pokutě 50 tisíc dolarů. Michael Nowak (49) z Montclair v New Jersey k jednomu roku a jednomu dni vězení a pokutě 35 tisíc dolarů. Justice tentokrát sáhla vysoko. Odsouzeni byli bývalý ředitel globálního obchodu s drahými kovy JP Morgan a bývalý ředitel obchodníka se zlatem JP Morgan v New Yorku.

PSALI JSME: Zločin jako atomová bomba ve světě financí

„Obžalovaní využili své pozice jedněch z nejmocnějších obchodníků na světových trzích drahých kovů, aby se zapojili do manipulace s cenami ve svůj prospěch,“ řekla zástupkyně generálního prokurátora Nicole M. Argentieriová z trestního oddělení ministerstva spravedlnosti, jež kauzu zveřejnilo.

„Tento případ znovu potvrzuje neochvějný závazek ministerstva pohnat k odpovědnosti ty, kdo se zapojí do podvodů a manipulací, které podkopávají důvěru investorské veřejnosti v integritu našich komoditních trhů.“

PSALI JSME: JPMorgan má za spoofing zaplatit téměř miliardu

Podle soudních dokumentů se mezi květnem 2008 a srpnem 2016 Smith a Nowak spolu s dalšími obchodníky s drahými kovy JPMorgan zapojili do rozsáhlého spoofingu. V rámci tohoto schématu manipulace s trhem se Smith a Nowak měli zapojit do desítek tisíc klamných obchodních sekvencí  futures kontraktů na zlato, stříbro, platinu a palladium obchodované na burze New York Mercantile Exchange.

Jak ministerstvo spravedlnosti USA dále uvedlo, v září 2020 se JPMorgan přiznala ke spáchání vlny podvodů v souvislosti s nezákonným obchodováním na trzích s futures kontrakty na drahé kovy a také k nezákonnému obchodování na trzích s futures amerických státních dluhopisů. JPMorgan pak uzavřela dohodu o odložení trestního stíhání za podmínky, že zaplatí přes 920 milionů dolarů jako peněžitý trest a na odškodnění obětem manipulací.

PSALI JSME: Ministerstvo spravedlnosti jde po bance JPMorgan

(rek)

Další z kategorie Zlato