Zlato (oz) / USD
1 908,48
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ministerstvo spravedlnosti jde po bance JPMorgan

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo federální soud, aby pozastavil občansko-právní řízení vedené proti bance JPMorgan Chase s odvoláním na probíhající vyšetřování „související trestní věci“, která rovněž zahrnuje manipulaci na trzích s drahými kovy (spoofing).

V procesu u federálního soudu v Connecticutu jeden z makléřů JPMorgan John Edmonds připustil, že on a další obchodníci banky se snažili manipulovat s trhy futures (opce) na zlato, stříbro, platinu a palladium . Foto: iStock

Žádost signalizuje, že vláda postupuje dopředu. Pokuty jsou součástí širokého amerického zásahu proti technikám, jako je spoofing, což je obchodní praxe, která má vytvořit falešnou poptávku, jež tlačí ceny nahoru, nebo dolů. „Dlouho považovaný za neúspěšný, nebo zřídka nebezpečný, se spoofing objevil v éře počítačového obchodování jako vážná hrozba pro trhy,“ napsala agentura Bloomberg.

V procesu u federálního soudu v Connecticutu jeden z makléřů JPMorgan John Edmonds připustil, že on a další obchodníci banky se snažili manipulovat s trhy futures (opce) na zlato, stříbro, platinu a palladium na newyorských burzách Nymex (obchodní) a Comex (komoditní).

Žádost ministerstva spravedlnosti o odložení procesu přišla poté, co advokáti žalobce požádali soudce, aby jim umožnil opětovný rozhovor s přímými nadřízenými Edmondse s tím, že jejich svědectví bude „demonstrovat příklady a způsoby zastrašování“ v souladu s vládním názorem, že JPMorgan vytvářela překážky pro vstup na tento segment trhu.

„Edmonds čeká na odsouzení, ale širší šetření pokračuje,“ sdělilo ministerstvo spravedlnosti. USA chtějí odložit občanský případ „k ochraně integrity probíhajícího vyšetřování dalších trestných činů,“ cituje ministerstvo web televize CNBC.

Případů je mnohem víc

JPMorgan nereagovala na žádost CNBC o vysvětlení, banka neodpověděla ani na e-mail od agentury Bloomberg. Podle CNBC byly poškození v důsledku jednání obchodníků banky připraveni o desítky milionů dolarů, což je předmětem jiné žaloby.

Dva bývalí obchodníci banky Merrill Lynch, kteří byli v letošním roce v jiném procesu obviněni, že se dlouho podíleli na schématu „spoof“ na trhu s futures drahých kovů, přesvědčovali federálního soudce v Illinois, že spoofing není podvod. Podle právnického serveru law360 je takové přesvědčení mezi makléři zcela běžné. A něco na tom bude.

Již loni jsme psali o jiných případech spoofingu. Před soudem se ocitli dva bývalí zaměstnanci Deutsche Bank v USA a v jiné kauze zase bývalý obchodník švýcarské bankovní skupiny UBS pracující v USA. Všichni byli obviněni ze spiknutí a podvodu v souvislosti s  manipulativním obchodováním s termínovanými smlouvami na drahé kovy.

(rek)

Další z kategorie Zlato