Zlato (oz) / USD
1 935,36
1,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Švýcarsko je třetí největší zlatou mocností planety

Švýcarská národní banka prodává zlato už roky, ale držba zlata na hlavu zůstává obrovská. Podle nejnovější studie je Švýcarsko třetí největší zlatou mocností na světě.

Lucemburská platforma pro obchodování se zlatem Forex Suggest analyzovala globální údaje o zlatých rezervách centrální banky, poptávce po špercích, zlatých fondech na burze i celkové poptávce na hlavu. Švýcarsko je dle ní na třetím místě za USA a Německem.

S hrubým domácím produktem (HDP) na hlavu hodně přes 80 tisíc dolarů je logické, že poptávka po drahém kovu je tam vysoká. Švýcarsko také má jednu z nejvyšších držeb zlata v burzovních fondech s 339 tunami a nejvyšší spotřebu zlata na hlavu ročně 5,58 gramu. I po výprodejích v posledních dvaceti letech má Švýcarská národní banka zlaté rezervy ve výši 1 040 tun.

PSALI JSME: Švýcarská zlatá licoměrnost

„Podle serveru Swissinfo bylo Švýcarsko v září 2022 největším světovým dovozcem zlata, v roce 2021 nakoupilo zlato za 90 miliard franků. Švýcarsko má sice menší zlaté rezervy (60,65 miliardy dolaru) než USA a Německo, ale představuje největší světový uzel rafinace a tranzitu zlata.

Například v únoru agentura Reuters oznámila, že Švýcarsko do Turecka za pouhý měsíc dodalo 58,3 tuny zlata v hodnotě 3,6 miliardy dolarů, což je zdaleka nejvíc od roku 2012,“ konstatuje švýcarský zpravodajský server pro profesionály ve finančním sektoru Finews.

PSALI JSME: Nejslabším článkem zlatého embarga je Švýcarsko

Největší zlaté rezervy na světě s 8 133 tunami zlata vlastní americká centrální banka, následuje Německá s 3 355 tunami. Německo má však vyšší spotřebitelskou poptávku na obyvatele než USA a třetí nejvyšší objem zlata ve fondech na burze se 385 tunami zlata, za USA a Velkou Británií před Švýcarskem.

„V poslední době ale zájem o zlaté fondy ve Švýcarsku a Německu výrazně poklesl, což lze přičíst vývoji úrokových sazeb a býčím akciovým trhům v první polovině letošního roku,“ dodává Finews.

PSALI JSME: Švýcaři odhalují své vlastní pokrytectví

(rek)

Další z kategorie Zlato