Zlato (oz) / USD
1 925,79
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nacistická mapa zlata vyvolala tsunami hledačů pokladů v nizozemské vesnici (2.)

„Je to jako vzrušující příběh z napínavé knížky,“ řekla listu Telegraph Annet Waalkensová, poradkyně pro svobodu informací v nizozemském Národním archivu. „V Německu se od jednoho německého vojáka dozvěděli zvěst, že je tam ukrytý poklad, rozhodli se to prozkoumat, a tak vznikl spis z let 1946 až 1947, který máme k dispozici.“

Petra van Deeová je na národní archiv rozzlobená, že informace zveřejnil. „Nemohu spát. Jedna z děr, které vykopali na mé zahradě, se dostala až sem,“ ukazovala si na hrudník. Ilustrační foto: iStock

„Když jsme našli tento záznam a mapu pokladu, ohromilo nás to. Nizozemci, a nejen oni si kladou otázku, zda se mohou spolehnout na mapu a vyprávění vojáka (německého) wehrmachtu, a zdá se, že obojímu věří,“ dodala.

Historie je velmi zajímavá. Němci donutili všechny obyvatele Arnhemu odejít, všechny domy byly prázdné a oni mohli vesele rabovat. Ukradli a rozbili bezpečnostní schránky z banky. Ukradli a odvezli miliony v hotovosti, cennosti – a my nevíme kam, se většina z nich poděla,“ řekl Telegraphu doktor Joost Rosendaal, historik z Radboudova institutu pro kulturu a historii.

Poválečný nizozemský Institut pro správu majetku a nemovitostí považoval příběh německého vojáka za věrohodný, protože s úřady spolupracoval, aby si snížil trest odnětí svobody.

„Udělali tři pokusy, ale kořist nenašli,“ potvrdila Waalkensová. „Při prvním byla půda tak zmrzlá, takže nemohli kopat, při druhém nefungovaly tehdejší detektory kovů a při třetím pokusu přivedli několik německých vojáků, aby jim ukázali, kde je poklad zakopaný. Marně,“ poznamenala.

PSALI JSME: Nacistická mapa zlata vyvolala tsunami hledačů pokladů v nizozemské vesnici (1.)

Místní: Zlost i úsměvy

Doktor Samuël Kruizinga, šéf katedry válečných studií na Amsterodamské univerzitě, poznamenal, že „možnost, že někdo objeví ten skvostný poklad, se mu nezdá být příliš pravděpodobná“.

„Je velmi pravděpodobné, že v Ommerenu okupanti něco zakopali, ale šance, že to Němci nevyzvedli nebo že to nenašli Kanaďané, Američané nebo Nizozemci, je podle mě poměrně malá,“ upozornil doktor Roosendaal.

Petra van Deeová, dvaačtyřicetiletá obyvatelka Ommerenu, je na národní archiv rozzlobená, že informace zveřejnil, a její rodina se tak cítí zranitelná a odhalená.

„Nemohu spát. Jedna z děr, které vykopali na mé zahradě, se dostala až sem,“ gestikulovala a ukazovala si na hrudník. Reportéři se objevili i před jejím oknem, s mikrofony a detektory kovů na jejím pozemku.

PSALI JSME: Největší loupež v dějinách: Jak nacisté ukradli evropské zlato

Její sousedy budili cizí lidé s baterkami připevněnými na čele, kteří po setmění zuřivě ryli rýči do jejich trávníku. Petra chce, aby se zlatokopové drželi dál. „Držte se dál od cizích pozemků, nemáte tu co hledat,“ říká.

Někteří vesničané tvrdí, že případ zmizelého nacistického pokladu je pouhou pohádkou. Alexander, který hopsá se svým růžolícím batoletem, se směje mezinárodnímu zájmu o Ommeren. „Myslím, že jsme teď slavní,“ říká s úsměvem stanici BBC.

Nemá však zájem zapojit se do hledání pokladu. „Já mám svůj poklad támhle,“ kývne na svou ženu a dceru. „Nepotřebuji miliony.“

PSALI JSME: Neobjevené bohatství – pět míst, která mohou skrývat zlaté poklady

(plk)

Dokončení

Další z kategorie Zlato