Manažer hedgeového fondu miliardář John Paulson v interview s americkým sloupkařem Alainem Elkannem také řekl, že je lepší vlastnit zlato než dolary.
„Svět směřuje k dedolarizaci, ale bude chvíli trvat, než se to stane. I když USA nejsou ekonomickou velmocí jako kdysi, zůstávají dominantní, pokud jde o rezervy a obchod. Ale jiné země, zejména Čína, podkopávají americkou ekonomickou sílu. A právě to narušuje sílu kdysi mocného dolaru.“
Jiné země se podle Paulsona nechtějí spoléhat na dolar tolik jako v minulosti a Spojené státy mají také enormní deficit se zbytkem světa, pokud jde o obchodní a investiční bilance. To ukazuje na střednědobé a dlouhodobé znehodnocení dolaru vůči ostatním měnám. Mimořádné množství peněz tištěných Fedem (americkou centrální bankou, pozn. aut.) také podkopalo důvěru v americký dolar.
„Velká část našeho růstu byla založena na fiskálních výdajích, které byly financovány Fedem, jenž kupoval vládní dluhy. Rozvaha Fedu explodovala kvůli kvantitativnímu uvolňování, což je zdvořilý způsob, jak označit tisk peněz.
PSALI JSME: Centrální banky se obracejí ke zlatu, protože jejich ztráty rostou
A výsledkem byla inflace. S tímto pozadím mnoho investorů a centrálních bank hledá alternativu k dolaru. V důsledku toho zájem o zlato opět stoupá,“ řekl Paulson.
„Znovu opakuji, že je to rezervní měna světa po tisíce let, legitimní alternativa k dolaru nebo jiných papírových měn. Výrazně vzrostla poptávka centrálních bank po nahrazení dolaru zlatem a to jsme teprve na začátku tohoto trendu. Zlato půjde nahoru a dolar dolů, takže v tuto chvíli bude lepší, když budete mít své investiční rezervy ve zlatě.“
Proč ale zlato a ne nějaká jiná měna, jako je švýcarský frank nebo euro? „Hodnota ostatních měn vůči dolaru pravděpodobně poroste, ale každá má své vlastní problémy. Evropská centrální banka také vytiskla mnoho peněz, a pokud budete držet své bohatství v papírových penězích, hrozí vám kvůli geopolitickým událostem riziko znehodnocení rezerv. Stejně jako se to stalo centrální bance Ruska.“
„Pokud vlastníte fyzické zlato,“ radí Paulson, jenž zbohatl na krachu amerického trhu s bydlením v roce 2007, „toto riziko vám nehrozí. Máte spíš potenciál ke zhodnocení. Jsme na začátku trendů, které zvýší poptávku po zlatě, a inflace a geopolitické napětí budou určovat rychlost růstu zlata.“
PSALI JSME: Miliardáři se drží zlata
(rek)