Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky se obracejí ke zlatu, protože jejich ztráty rostou

Padesát let nedržely centrální banky tolik zlata jako nyní. Před posledním měsícem minulého roku to bylo dle dostupných údajů 35 450 tun zlata. Z toho bezmála třetina připadá na země používajících jako měnu euro.

Centrální banky se obracejí ke zlatu, protože jejich ztráty rostou. Ilustrační foto: Shutterstock

Zlato v eurozóně tvoří 53 procent devizových rezerv. V České republice je to se 12 tunami zlata jen půl procenta rezerv, což je čtvrté místo od konce v tabulce první stovky sledovaných zemí. Našimi nejbližšími sousedy ze dna tabulky jsou Kolumbie a Dominikánská republika.

V minulém roce Česká národní banka (ČNB) obohatila svůj zlatý poklad o 1,4 tuny zlata, což je ve srovnání s celkovými nákupy centrálních bank ve výši 754 tun bez ještě nezapočítaného prosince jen příslovečná kapička v moři. Jisté je, že rok 2022 bude ohledně nákupů zlata rekordní, z čehož vyvstává otázka, proč centrální banky potřebují přidávat tolik zlata do svých rezerv?

PSALI JSME: Centrální banky se jistí zlatem proti pádu dolaru

Deník Financial Times tvrdí, že centrální banky trpí značnými ztrátami v důsledku klesající hodnoty dluhopisů, které drží ve svých rozvahách. Do konce druhého čtvrtletí roku 2022 ztratil americký Federální rezervní systém 720 miliard dolarů, Bank of England 200 miliard liber, Evropská centrální banka teprve prověřuje své hospodaření, ale předpokládá se, že i ona utrpí značné ztráty.

„Tyto hlavní centrální banky společně se Švýcarskou národní bankou a Reserve bank of Australia nyní čelí možným ztrátám ve výši více než jednoho bilionu dolarů, protože kdysi ziskové dluhopisy se proměňují v pasiva,“ potvrzuje agentura Reuters.

Tištění peněz a nízké úrokové sazby sice zhodnocovaly aktiva, ale zároveň zvýšily inflační tlaky. „Myšlenka, že tištění peněz nepovede k inflaci, byla pouze přeludem. Důkazy o opaku nyní ukazují, že centrální banky čelí vážné výzvě.

PSALI JSME: Proč centrální banky nakupují zlato?

Nejsou schopny udržet vícenásobnou expanzi a inflaci cen aktiv, nižší spotřebitelské ceny a zároveň financovat deficitní výdaje vlád,“ uvedl profesor ekonomie na IE Business School v Madridu Daniel Lacalle.

Proto tedy kupují centrální banky tolik zlata? Připravují se na nejhorší? „Ano, je to „v důsledku katastrofálních ekonomických a měnových dopadů let nadměrného uvolňování… Jediným důvodem, proč centrální banky nakupují zlato, je snaha chránit své rozvahy před destrukcí měn, kterou samy způsobily. Nemají jinou možnost,“ tvrdí autor několika ekonomických bestsellerů na rakouském webu Mises Institute.

PSALI JSME: Saxo Bank: Centrální banky nezvládnou inflaci a zlato vystřelí na 3 000 USD

(rek)

Další z kategorie Zlato