Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Miliardáři se drží zlata

Američtí miliardáři John Paulson a Ray Dalio, oba manažeři hedgeových fondů, si navzdory nedávnému propadu ceny zlata udrželi svou víru v tento vzácný kov. I přesto, že rostoucí úrokové sazby nabízejí vyšší zisky než zlato, nesnižují své investice do zlatých fondů. Dalio k tomu uvedl, že riziko recese v příštích 18 až 24 měsících narůstá.

Zlato dosáhlo v prvních třech měsících roku 2018 průměrného zisku 1,7 procenta. Foto: iStock

Společnost Paulson & Co., která sdružuje osm hedgeových fondů se sídlem v New Yorku, k 31. březnu získala 4,32 milionu akcií v burzovním fondu SPDR Gold Shares, který své akcie podkládá zlatem. Jednalo se o letos vůbec největší obchod v oblasti cenných papírů.

Společnost Bridgewater Associates miliardáře Ray Dalia (osobní jmění 17,7 miliardy dolarů) si podle agentury Bloomberg dál držela své podíly v obou největších zlatých fondech světa SPDR Gold a iShares Gold Trust, informovala agentura. Bridgewater, která spravuje majetek za 160 miliard dolarů, podle naposledy zveřejněných informací vlastní 3,91 milionu akcií ve fondu SPDR Gold a 11,3 milionu akcií ve fondu iShares Gold.

Americké fondy nechudnou

Zlato dosáhlo v prvních třech měsících roku 2018 průměrného zisku 1,7 procenta, protože dolar oslaboval již páté čtvrtletí v řadě, což pomohlo vzácnému kovu odolat nárůstu amerických výpůjčních nákladů. SPDR Gold zaznamenal v tomto období čistý příliv kapitálu ve výši 396 milionů dolarů, čímž přispěl k absolutnímu zvýšení podílů všech na burze obchodovaných zlatých fondů sledovaných Bloombergem na nejvyšší úroveň od roku 2013.

V březnu Paulsonův zlatý fond a fond pro speciální příležitosti začaly navyšovat finanční aktiva, aby vrátily kapitál klientům poté, co se aktiva firmy snížila na devět miliard z 38 miliard dolarů v roce 2011, tvrdí lidé obeznámeni s touto záležitostí. Paulson používá SPDR Gold k podpoře akcií svého zlatého fondu, který nabízí podíly pro ty investory, kteří mají zájem o oddělení svých aktiv od hodnoty dolaru.

(rek)