Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Mají hotovost zaparkovanou ve zlatě

Zlato zlevňuje, ale poptávka po fyzickém zlatě nikdy nebyla vyšší. Joshua Saul ze společnosti Pure Gold Company, která se v Londýně zabývá prodejem zlata, říká, že mívají problém sehnat zásobu zlata potřebnou k dennímu prodeji. Je prý větší poptávka, než na vrcholu covidu.

Stejně jako v roce 2008 se zdá, že zlato možná bude muset jít ještě níž, než začne stoupat. Ilustrační foto: iStock

Tato situace zatím nenastává často, ale vyskytuje se. Zároveň se vytvořila propast mezi cenou papírového zlata na burzách a tím, co se děje na fyzických trzích. Dominic Frisby na webu MoneyWeek připomíná, že taková situace už tu byla.

„Pamatuji si rok 2008, jako by to bylo včera. Zlato se zhroutilo jako všechno ostatní. Kleslo přibližně o 30 procent z téměř 1 000 na 720 dolarů za unci. Akcie těžebních společností propadly ještě mnohem víc. Přesto došlo k tahanicím na fyzických trzích se zlatem. Obchodníci s drahými kovy nikdy neměli tolik práce. Široká veřejnost se snažila rychle dostat svůj majetek mimo finanční systém.“

„Zlato pak začalo stoupat mnohem dřív, než většina ostatních aktiv. Největší propad mělo v listopadu, zatímco akciový index S&P 500 propadal až do března následujícího roku. Faktem ale bylo, že i když cena zlata klesala, pořád se mluvilo o nákupech fyzického zlata,“ dodává Frisby.

PSALI JSME: Goldman Sachs: Propad zlata nebude tak velký, jako jeho růst

„Zlaté mince a cihly, jsou jen podmnožinou mnohem většího trhu,“ konstatuje veterán mezi obchodníky se zlatem Ross Norman z Metals Daily: „Jde o futures trhy, fondy obchodované na burze, institucionální obchody, nákupy a prodeje centrálních bank a samozřejmě o šperky. I když drobní investoři kupují víc zlata, než kdy jindy, nestačí vyvážit institucionální investory, kteří zobchodují tři až deset tun zlata denně.“

Tahle propast tu však nemusí být navždy. Vše je o americkém dolaru. Od začátku roku zlato v britských librách zdražilo o 13 procent. V porovnání s akciovými a dluhopisovými trhy jde o téměř hvězdný výnos. V porovnání s dolarem je to však ztráta zhruba osm procent. A tak vyvstává otázka, jak dlouho zůstane dolar tak silný?

Podle Normana by tu bobtnající dolar mohl ještě nějakou dobu být. Příčinou není nic jiného než americké úrokové sazby ve vztahu k evropským úrokovým sazbám a energetická nezávislost USA ve vztahu k evropské závislosti na energiích. „Nikdy v kariéře mě nenapadlo, že zažiju to, co se teď děje. Je to něco mimořádného.“

PSALI JSME: Nový pohled na zlato a inflaci

Ale jedním z mála světlých bodů na dnešním trhu se zlatem je to, čemu Norman říká „gramotný investor“. S tím souhlasí i Saul. Jeho firma se snaží s klienty při nákupu či prodeji zlata mluvit, aby pochopila jejich motivaci.

„Jisté je, že každý se snaží chránit své bohatství, když jsou časy nejisté,“ říká, ale dodává, že vypozoroval dva pozoruhodné trendy. V první řadě došlo k výraznému nárůstu kupujících z finančního světa.

„Obchodníci, investiční bankéři, lidé z finančních služeb, účetní, právníci, ti všichni nakupují hodně. V průměru třikrát víc, než před rokem a během covidu.“ Druhým pozoruhodným trendem je odliv peněz z nemovitostí, ať už komerčních nebo rezidenčních.

PSALI JSME: Saxo Bank: Stále je ve hře o zlato spousta neznámých

„Investoři do nemovitostí obvykle rádi zůstávají likvidní, takže mají hotovost připravenou na další obchody. Firmy i jednotlivci. Spousta z nich má hodně peněz. Také si často berou úvěry. Ale toho se dnes bojí. Drahé úvěry a možnost, že hodnota nemovitosti klesne, se jim zdá jako příliš velké riziko. A tak mají hotovost zaparkovanou ve zlatě,“ říká Saul.

„Zaznamenáváme také rostoucí počet lidí, kteří po prodeji nemovitosti přesunou svůj kapitál do zlata. Mnozí se zbavují také úvěrů, které si na ně vzali před dvěma nebo třemi lety.“

„Vidíme, jak se kapitál přesunuje z finančního a nemovitostního trhu do zlata. Trend, kdy si zlato razí cestu z východu na západ. A tady na Západě probíhá boj o fyzické zlato, což byste při pohledu na cenu zlata nepoznali. To však nemůže vydržet. Technické parametry zlata nejsou nijak skvělé.

Stejně jako v roce 2008 se zdá, že zlato možná bude muset jít ještě níž, než začne stoupat. Ale v podhoubí už je spousta chytrých peněz investovaných do fyzického zlata,“ uzavírá Frisby s nechutnou, byť realistickou poznámkou, že zlato odolá i atomové bombě. „Zlato by mimochodem přežilo i jaderný výbuch a žádný ze tří typů záření, která ho provázejí – alfa, beta a gama – by mu neublížilo.“

PSALI JSME: Kdo rozbil cenu zlata

(rek)