Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Nový pohled na zlato a inflaci

Vedou se aktuální polemiky, zda zlato skutečně dokáže ochránit před inflací. S mimořádně zajímavou studií na toto téma přišel expert bankovního giganta HSBC James Steel. Vysledoval totiž, že vztah inflace a zlata má jeden mimořádný rys. Zlato v minulosti totiž vždy korelovalo jen s určitým druhem inflace, a to s cenami potravin a energií.

Zlato je mimořádně citlivé na zvyšování veřejného dluhu. Ilustrační foto: Shutterstock

„Jako u všeobecně uznávaného tvrdého aktiva lze tvrdit, že inflační období by měla být pro zlato dobrá. Přesto tomu tak často není. Navzdory této klasické úvaze historicky neexistuje žádný přesvědčivý argument pro zlato jako zajištění proti inflaci,“ uvádí svou studii Steel. Hodně podle něj záleží na tom, kdy v inflačním cyklu se zlato koupí.

„Akademické studie ukazují, že zlato bylo z dlouhodobého hlediska dobrým zajištěním inflace, ale to může znamenat horizont 50 let. To neznamená, že investory zlato v době růstu spotřebitelských cen neláká.

Poptávka po mincích a slitcích, která je již měsíce vyšší, dokládá obavy z inflace po celém světě. Nadšení pro zlato, alespoň z inflačního hlediska, však institucionální a profesionální investorská komunita nesdílí.“

PSALI JSME: Frank Holmes: V době vysoké inflace a rostoucích sazeb si zlato vždy vedlo dobře

Když se však podíváme na delší časové období, zjistíme, že pohyb ceny zlata víceméně kopíruje pohyby cen potravin a ropy. „Souhlasím s tím, že zlato je nedokonalým zajištěním inflace. Ale když se na to dívám podrobněji, možná zlato špatně reaguje jen na určité typy inflace, na jiné, než na inflaci ropy a potravin,“ dokládá na webu LBMA statistickými čísly James Steel.

Proč jsou potraviny a energie volatilnější, než ostatní složky inflace, je zřejmé. Vysoké ceny potravin a energií mají větší dopad na lidi s nižšími příjmy a mohou vyvolat sociální nepokoje a geopolitická rizika.

„Potraviny a paliva jsou nezbytností. Zatímco nákupy jiného zboží nebo služeb mohou být odloženy nebo zrušeny, u potravin a pohonných hmot to není možné. Pokud se vlády pokusí dotovat potraviny a palivo, mohl by se poměr fiskálního dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) zvýšit. A zlato je mimořádně citlivé na zvyšování veřejného dluhu,“ konstatuje expert HSBC.

PSALI JSME: Jak v čase inflace investovat do zlata

Zlato je však citlivé i na geopolitická rizika. The Economist v červnu poukázal na historický vztah mezi inflací potravin a paliv a politických nepokojů. Eskalace cen potravin a pohonných hmot vedla v minulosti k politickému násilí a podporovala zlato.

I pokles životní úrovně a následné nepokoje měly nepříznivé dopady na finanční trhy a nakonec posílily zlato. Sociální neklid rovněž odrazuje investice. To snižuje HDP i akciové trhy a posiluje bezpečnostní nákupy zlata, byť je citlivější na měnovou politiku a úroveň amerického dolaru, než na celkovou inflaci.

Zatímco cena zlata klesá v důsledku zpřísnění měnové politiky, uvolnění fiskální politiky a silného dolaru, tyto ztráty by měly podle Steela zmírnit geopolitická rizika a růst cen potravin a energií. Silná maloobchodní poptávka po mincích a slitcích to jen dokazuje. Zmírňuje jakýkoli větší pokles ceny zlata.

PSALI JSME: Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert

(rek)