Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Kdo rozbil cenu zlata

Zakladatel a bývalý generální ředitel akciového a investičního webu ADVFN Clem Chambers přispěl ekonomickému časopisu Forbes zajímavou úvahou, proč je dnes zlato levné.

Zakladatel investičního webu ADVFN Clem Chambers přispěl ekonomickému časopisu Forbes zajímavou úvahou, proč je dnes zlato levné. Ilustrační foto: clemchambers.com

Většina lidí si myslí, že rozdíl mezi spekulativní cenou papírového zlata a reálnou cenou fyzického zlata je hlavní příčinou deformace celého trhu. Chambers ovšem věří, že je to proto, že existuje velký prodejce zlata, který deformuje trh.

„Okamžik, kdy se inflace rozjela, měl být vodítkem k tomu, aby zlato naběhlo na vzestupnou křivku. Ale neudělalo to, stejně jako stříbro, stejně jako akcie těžařů zlata a stříbra. Moji mladí investující přátelé prostě rozhodí rukama a řeknou: Zlato je mrtvé. Možná mají pravdu, ale já si myslím, že je zatím pravděpodobně něco jiného,“ píše Chambers.

PSALI JSME: Rusko hledá únikové cesty pro své zlato

„Nemusíte být zastánci konspiračních teorií, abyste si všimli, že vzestup zlata v posledních letech se časově shodoval s obrovským hromaděním zlatých rezerv v Rusku. Zastavme se tedy na chvíli a položme si otázku, proč mají vlády zlaté rezervy? Zkuste více možností:

1. Protože vlády se vracejí ke zlatému standardu.
2. Protože vlády chtějí upisovat své měny.
3. Protože lidé milují lesklé věci.
4. Protože jsou lidé hloupí a 100 let po opuštění zlatého standardu se nedokážou zbavit toho, na co jsou zvyklí.
5. Protože zlato je válečná měna.

Pokud jste si ze seznamu vybrali číslo pět, je to proto, že chápete, že země nemůže platit papírovým zlatem, když je až po uši v krvi. Takže za daných okolností se nabízí myšlenka, že Rusko budovalo své zlaté rezervy v rámci přípravy na válku.

PSALI JSME: Rusko údajně prodává zlato za dumpigové ceny

Teď tu válku má a je proto velkým prodejcem zlata. To nezná hranice ani sankce. Problém je tedy v tom, že Rusko bude neustálým prodejcem zlata, dokud neskončí ohavnost jeho války. Bylo by krásné, kdyby to bylo brzy, ale zlato teď rozhodně není investice optimistů,“ argumentuje ve svých úvahách Chambers.

„Mezitím se Federální rezervní systém (americká centrální banka, pozn. red.) nastavil na růst dolaru, dokud nerozdrtí všechny peníze, které vložil do systému, aby překlenul ekonomickou katastrofu covidu. To také zlatu nepomáhá. Takže čekejte, dokud se trend neobrátí. Pak bude čas na nákup zlata a pravděpodobně za ještě lepší cenu,“ radí Chambers na webu časopisu Forbes.

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

(rek)