Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Saxo Bank: Stále je ve hře o zlato spousta neznámých

Jízda na horské dráze. Takové je přirovnání Saxo Bank k cenám zlata v posledních týdnech. Přesto banka nemění prognózu. Nevidí důvod měnit dlouhodobý pohled na zlato podpořený riziky politických chyb, které by mohly vést k propadu ekonomického růstu USA, dolaru a výnosů dluhopisů, uvádí banka v čerstvé analýze. A to ji rozhodně nelze považovat za fanouška investic do zlata.

Saxo Bank nevidí důvod měnit dlouhodobý pohled na zlato podpořený riziky politických chyb, které by mohly vést k propadu ekonomického růstu USA, dolaru a výnosů dluhopisů. Ilustrační foto: Shutterstock

„Obáváme se, že dlouhodobá úroveň inflace může být vyšší, než se předpokládá,“ vysvětluje Saxo Bank. „Pokud se nepodaří snížit dlouhodobou inflaci směrem k tržním očekáváním, může to vyvolat velké a zlato podporující přeskupení reálných výnosů.“

„Schopnost zlata působit jako diverzifikátor se v posledních měsících stále víc zpochybňuje, přestože inflace je nejvyšší za čtyři desetiletí. Je však důležité upozornit, že zlato jako součást finančních trhů, budou dál ovlivňovat pohyby a korelace s jinými trhy, zejména s úrokovou sazbou a dolarem,“ uvádí analýza.

Dále argumentuje, že zlato kleslo devět procent za rok, zatímco index dolaru stoupl o 15 procent a reálné výnosy 10letých amerických dluhopisů o 2,7 procenta, což znamená, že zlato by se v tomto okamžiku mělo obchodovat o 300 dolarů níž.

„Důvodem, proč to tak není, je podle našeho názoru pokračující snaha pojistit se proti pojistné chybě pro případ, že budoucí inflace a geopolitické události budou horší, než se čeká. Rizik, proti kterým stojí za to se pojistit, s ohledem na to jak špatně si letos vedly jiné investice jako například dluhopisy a akcie, je stále mnoho.“

PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato? Zůstáváme nadále optimističtí

Je tu spousta otazníků: Jsou úrokové sazby na vrcholu? Bude recese? Co vlastně říkají ekonomická data? Jak dlouho to všechno potrvá? A matné odpovědi jsou podle banky příčinou toho, proč během posledních dvou týdnů létají ceny vzácných kovů jako na horské dráze.

„Z cenových pohybů můžeme vyvodit závěr, že jak zlato, tak stříbro budou těžit z příštího obratu dolaru a úrokových výnosů, a proto se všichni zaměřují na inflaci a další data a hledají známku jakékoli slabosti v jestřábím postoji americké centrální banky.

První potenciální znamení, že to na zvrat nevypadá, přišlo v pondělí, kdy místopředseda centrální banky Lael Brainard nabádal ke zvýšené opatrnosti, což jen prodloužilo globální a finanční nejistotu,“ konstatuje analýza.

„Všechny kachny ještě nevystrčily hlavu z vody tak, aby to zajistilo trvalé oživení,“ otevírá široké pole představivosti Saxo Bank.

PSALI JSME: Inflace vyhraje, tvrdí Bart Melek

(rek)