Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kdo se o úspory hodně bojí, víc riskuje, že o ně přijde

Naivní důchodci nežijí jen u nás, ale také v USA. FBI nyní upozornila na nový druh podvodu, který využívá osvědčeného tvrzení, že investice do zlata a jiných drahých kovů je bezpečnou volbou zvláště během očekávaného hospodářského poklesu.

Oběti jsou instruovány, aby vybraly své úspory, nebo aby jiný svůj majetek přeměnily na hotovost kvůli investici zlata nebo stříbra. Ilustrační foto: iStock

Podvodníci toho využívají a svádějí seniory k nákupům nebo investicím do podvodných zlatých schémat, v nichž přijdou o peníze. Podle zprávy informačního centra FBI stížnosti na tento druh internetové kriminality zaznamenaly nárůst o 180 procent.

Pachatelé využívají růstu ceny zlata a přesvědčují seniory, aby zlikvidovali své bankovní účty a investovali do drahých kovů kvůli ochraně úspor. Aby podvodníci vytvořili zdání důvěryhodnosti, snaží se prostřednictvím běžných kurýrních služeb vyzvednout od obětí hotovost s tím, že po provedení transakce stejným způsobem dostanou zlato nebo stříbro.

„K dnešnímu dni senioři, kteří se stali obětí tohoto triku, přišli už o víc než 55 milionů dolarů,“ konstatuje americký web Consumer and Society.

„Podvodníci se často vydávají za technickou podporu firem nebo státní zaměstnance. Prezentují se například jako zástupci technologických společnosti, finančních institucí nebo vládní úředníci. Na internetu své oběti přesvědčí, že jejich finanční účty mohou být hacknuty nebo jsou jinak ohroženy a že je nutné je ochránit.“

PSALI JSME: Podvodníci už jsou za mřížemi

Oběti jsou instruovány, aby vybraly své úspory, nebo aby jiný svůj majetek přeměnily na hotovost kvůli investici zlata nebo stříbra. V některých případech podvodníci důchodce nasměrují rovnou k převodu peněz k údajnému obchodníkovi s drahými kovy, který jim slíbí, že jim fyzické drahé kovy doručí domů.

„Podvodníci například slibují, že budou spravovat majetek na chráněném účtu jménem oběti. Nebo jakmile senioři vyberou z banky hotovost, pošlou kurýry, aby ji se zdáním důvěryhodnosti vyzvedli u nich doma nebo na nějakém veřejném místě. Pak se už samozřejmě nikdy neozvou,“ konstatuje FBI.

Podobný případ se u nás přihodil před třemi lety. Policie dopadla muže z Hlučínska, který během několika měsíců podvedl téměř 200 lidí, když nabízel na e-shopu investiční slitky a mince z drahých kovů za nezvykle výhodnou cenu. Zákazníci se navíc nechali přesvědčit o platbě předem, zboží však nikdy nedostali. Škoda přesáhla šest milionů korun.

V Česku jsou lidé při nákupu zlata opatrní, navíc jejich okruh je poměrně úzký, takže obchodníky se zlatem většinou znají. Podvodníci s podobnou pohádkou jako v Americe proto byli úspěšní spíš při nabídce iluzorních bitcoinů.

PSALI JSME: Ponziho schéma stále žije i ve světě zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato