Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Každý kousek zlata bude mít svůj „otisk prstu“

Londýnský trh s drahými kovy (LBMA, London Bullion Market Association), který kontroluje většinu světového obchodu s fyzickým zlatem, začal spolupracovat s vývojáři optické firmy Alitheon. Ta má digitálně monitorovat zlato pohybující se v globálním dodavatelském řetězci. Umělá inteligence dokáže potvrdit původ zlata a zajistit tak transparentnost v rámci obchodu se vzácnými kovy.

Technologii vycházející z toho, že každá cihlička investičního zlata má unikátní strukturu svého povrchu, používá u svých produktů švýcarská rafinerie zlata PAMP už několik let. Ilustrační foto: PAMP

Zmírnění rizik nezákonných obchodů a snížení šance, že se do formálního dodavatelského řetězce dostanou podvodné odlitky zlata, je hlavním cílem poolu pěti společností, který se loni v březnu za tímto účelem vytvořil, píše server Mining.com. Vzhledem k načasování jde zřejmě o snahu odhalit nelegální ruské, ale i jiné zlato ve snaze proniknout na světový trh.

„Alitheon je společnost se sídlem v USA, jejíž práce má spočívat v identifikaci, ověřování a sledování každé jednotlivé zlaté cihly nebo i menších slitků, ať už jde o ražené nebo odlité zlato investiční kvality. Technologie americké firmy bude používána k zajištění původu nepochybným identifikováním padělaných a nelegálně získaných drahých kovů v celém dodavatelském řetězci,“ uvádí zpráva LBMA.

Alitheon na svém webu píše, že její technologie FeaturePrint používá standardní fotoaparát nebo mobilní telefon k pořízení snímku jakéhokoli předmětu, včetně zlatých slitků. Speciální algoritmy strojového vidění jsou pak použity k identifikaci a převedení různých detailů objektu na jedinečný digitální otisk, který lze přirovnat k otisku prstu.

PSALI JSME: Podvodně označené cihly zlata (2. díl)

„Tento digitální otisk umožňuje nevyvratitelnou identifikaci, autentizaci a sledovatelnost zlata a snižuje potřebu přidávat na slitky jakékoli viditelné nebo neviditelné značky, štítky, čipy, QR kódy nebo nálepky.“

Kromě zlata a drahých kovů toto řešení funguje také pro identifikaci, ověřování a sledování i řady jiných předmětů včetně aplikací pro luxusní zboží, umělecké či sběratelské předměty, počítačové desky, automobilové díly, léčiva nebo lékařské přístroje.

Podle generálního ředitele Alitheonu Roei Ganzarskiho „společnosti a spotřebitelé si nyní mohou být jisti, že zlatý slitek nebo zlatý produkt, který kupují, je autentický, legální a z etických zdrojů, k čemuž stačí jednoduché pořízení fotografie z jejich telefonu“.

PSALI JSME: Jak poznat pravé zlato

Nejde ale o žádnou převratnou novinku – podobnou technologii vycházející z toho, že každá cihlička investičního zlata má unikátní strukturu svého povrchu, používá u svých produktů švýcarská rafinerie zlata PAMP, která patří mezi lídry trhu, už několik let.

„Ražené zlaté slitky PAMP svým provedením i speciálními ochrannými prvky výrazně znesnadňují falzifikaci. Díky technologii „Veriscan“ si každý zákazník nyní může pomocí svého mobilního telefonu přímo na internetových stránkách rafinérie PAMP ověřit pravost svého slitku,“ informoval už v dubnu 2016 David Marášek, hlavní analytik akciové společnosti Zlato.

„Máme speciální přístroj zvaný spektrometr, jímž pravost zlata ověřujeme,“ uvedl dále hlavní analytik firmy, která patří mezi přední prodejce investičního zlata v Česku. Zájemcům o koupi zlata doporučuje soustředit se spíš na ražené zlato, které prakticky nelze padělat, než na šperky a lité cihly.

PSALI JSME: Zlato a.s. varuje před propracovanými padělky investičních zlatých slitků

(rek)

Další z kategorie Zlato