Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

K čemu se v chytrých telefonech používá zlato?

Jedním z primárních využití zlata v chytrých telefonech jsou konektory a spoje. Hrají zásadní roli při vytváření elektrických spojení mezi různými částmi smartphonů. Výjimečná vodivost zlata zajišťuje efektivní přenos elektrických signálů, minimalizuje rušení či ztrátu signálu.

Přestože množství zlata ve smartphonu je malé a přijde zhruba na 75 korun, jeho opětovné využití by se nemělo podceňovat. Ilustrační foto: iStock

Zlato se také používá při spojování čipů s vnitřními obvody smartphonů. Kromě elektrických součástí se zlaté nanočástice přidávají do skla obrazovky smartphonu pro zvýšení pevnosti a odolnosti proti poškrábání.

Jednou z hlavních oblastí, kde se zlato ve smartphonu koncentruje, jsou desky s plošnými spoji, které tvoří srdce přístroje. Obsahují tenkou vrstvu zlata, která je strategicky umístěna pro usnadnění toku elektrického proudu.

Vrstva je tak tenká, že i k pokrytí větší plochy stačí jen několik miligramů zlata. Stojí za zmínku, že množství zlata ve smartphonu je malé a může se mírně lišit v závislosti na značce, modelu a designu.

PSALI JSME: Zlatý důl v telefonech a počítačích

„Výrobci se snaží optimalizovat použití zlata, aby dosáhli požadovaného výkonu a zároveň brali v potaz náklady. Nicméně každé smítko zlata v těchto zařízeních má konkrétní význam a slouží zásadnímu účelu. V průměru smartphone obsahuje přibližně 0,05 gramu zlata. Oněch 50 miligramů odpovídá přibližně váze nejmenší kancelářské sponky,“ přirovnává web Robots.net.

„Přestože množství zlata ve smartphonu je malé a přijde zhruba na 75 korun, jeho opětovné využití by se nemělo podceňovat, byť získávání zlata z chytrých telefonů je složitý a specializovaný proces. V prvním kroku technici telefony rozebírají s cílem izolovat součásti, které obsahují zlato. Dalším krokem je jejich drcení a mletí, aby se oddělily zlatonosné součásti od zbytku materiálu.

PSALI JSME: Zlato ve vesmíru i v pleťové kosmetice

Po mechanickém zpracování prochází získaný materiál řadou chemických úprav. Zlatonosné komponenty jsou obvykle ošetřeny chemikáliemi, jako jsou kyseliny nebo roztoky kyanidu, aby se zlato rozpustilo či oddělilo od ostatních kovů a nečistot.

Jakmile je zlato vyluhováno, dál se čistí procesy, jako je srážení nebo galvanické pokovování. Tyto metody pomáhají oddělit zlato z roztoku a rafinovat ho na vyšší úroveň čistoty. V závislosti na rozsahu recyklace a požadované rafinaci může být zlato získáno ve formě vloček nebo peletek, případně může projít dalším čištěním, tavením a odléváním,“ popisuje celý proces Robots.net.

PSALI JSME: Domácí těžba zlata z mobilů se ukázala jako ekonomický nesmysl

(rek)

Další z kategorie Zlato