Zlato (oz) / USD
1 907,43
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato ve vesmíru i v pleťové kosmetice

Zlato se nemusí vždy jen třpytit. Nejen v podobě papírových derivátů ve fondech, ale i v podobě třeba elektrického vodiče. Například každý chytrý telefon má odhadem 50 miligramů zlatých vodičů odolných vůči korozi. Podobné množství zlata se používá v televizorech a počítačích.

Zlato je i ve skafandrech – a zejména průzorech v helmách astronautů, aby zabránilo průniku záření a odklonilo sluneční paprsky. Ilustrační foto: NASA

Žlutý kov se také používá k tónování a zvýšení schopnosti regulace klimatu ve skle. Ve špičkové kosmetice některé produkty využívají vlastnosti kovu proti stárnutí kvůli schopnosti zvyšovat krevní oběh a zlepšovat elasticitu a tón pleti.

Odolnost tohoto kovu proti korozi a jeho vodivost ho předurčil i pro letecký průmysl. Pozlacení zlepšuje celkový výkon elektronických součástek tím, že snižuje náchylnost ke změnám teplot a opotřebení. Spolu se stříbrem, platinou a palladiem jsou v moderním proudovém motoru drahé kovy v hodnotě více než 15 tisíc dolarů.

Zlato je i ve skafandrech – a zejména průzorech v helmách astronautů, aby zabránilo průniku záření a odklonilo sluneční paprsky. Překvapivě je zlato také ideálním mazivem, protože jeho tvárnost umožňuje zpracování do velmi tenkých plátků, které pokrývají a chrání životně důležité elektronické součásti a obvody.

PSALI JSME: Co jste možná o zlatu nevěděli

Vesmírný dalekohled Jamese Webba používá tři různě velká zrcadla. Přestože jsou vyrobena z berylia, odolného a přitom lehkého prvku, který dokáže držet tvar i při extrémně nízkých teplotách, důležitou součástí je také zlato.

Podle McGillovy univerzity je každé zrcadlo potaženo velmi tenkou vrstvou zlata. „A to při tloušťce asi 100 nanometrů, což je zhruba desetitisícina tloušťky lidského vlasu. Zrcadla byla při výrobě umístěna ve vakuových komorách, kde se zlatý prach doslova vypařoval a ukládal na beryliový povrch, který byl potom zataven do vrstvy skla,“ uvedla univerzita.

Schopnost zlata odrážet nejen viditelné světlo i jiné formy záření, zejména v infračerveném rozsahu, z něj udělala ideální materiál pro Webbův teleskop. Základní stříbrná a hliníková zrcadla na Zemi odrážejí 85-95 procent infračerveného světla, zlato odráží 99 procent. Zlato je také relativně nereaktivní, takže se snadno neznečistí.

V medicíně jsou nanočástice zlata a jejich reflexní a absorpční charakteristiky důležitým nástrojem v diagnostice a léčbě. Při fotodynamické terapii nanočástice pronikají do rakovinných buněk a po zahřátí světlem ničí nádory.

PSALI JSME: Vědci vyrobili nejtenčí plátek zlata, využijí ho lékaři i průmysl

„Když zlato dostanete na úroveň nanočástic, je díky lomu světla fialové,“ doplňuje web Investing News. „Tato barevná variace v posledních dvou letech nabyla významu zvláště v diagnostice. Nejčastěji se používá v soupravách pro rychlé testování například covidu-19. Díky zlatým nanočásticím se vytvářejí barevné proužky v okénku výsledků.“

Podle americké geologické společnosti USGS bylo k dnešnímu dni vykutáno 244 tisíc tun zlata. Navzdory své vzácnosti je však v posledních letech dostupnější. Celková poptávka po zlatu vzrostla během třetího čtvrtletí meziročně o 28 procent na 1181 tun, byť investiční poptávka zaznamenala pokles, protože rostoucí úrokové sazby vedly k odlivu 227 tun zlata z burzovních fondů.

Historie zlata, jako pojišťovny proti inflaci a jiným rizikům, však vedla k 36procentnímu nárůstu nákupů investičních slitků a mincí. Od roku 2004 vzrostla poptávka po slitcích a mincích v Severní Americe z 9,55 tun ročně na 1 801 tun v roce 2021. Evropská spotřeba se ubírala podobnou trajektorií a loni dosáhla 1 567 tun.

PSALI JSME: Proč jdeme po zlatě

(rek)

Další z kategorie Magazín