Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dedolarizace přidává plyn

Největší dovozce ropy na světě – Čína, se chystá zahájit uzavírání smluv na dodávky ropy denominované v čínském juanu, který bude konvertibilní se zlatem. Informoval o tom japonský ekonomický časopis Nikkei Asian Review. To by mělo vývozcům ropy umožnit obcházet cenu ropy denominovanou v amerických dolarech.

Čína, se chystá zahájit uzavírání smluv na dodávky ropy denominované v čínském juanu, který bude konvertibilní se zlatem. Foto: iStock

Podle serveru Zero Hedge se na futures (smlouvy s pozdějším vypořádáním) denominovaných v juanu pracuje už několik let a po několika odkladech se zdá, že akce může být spuštěna ještě v letošním roce.

Aby smlouvy v juanech byly přitažlivější, plánuje Čína, aby její měna byla na burzách v Šanghaji a Hongkongu plně konvertibilní se zlatem.

Někteří potenciální zahraniční obchodníci se tohoto kroku obávají, ale podle analytiků, kteří se pro Nikkei Asian Review vyjádřili, by futures podložené zlatým juanem vývozce ropy mohlo přitáhnout, zejména ty, kteří by se obchodování s americkými dolary radši vyhnuli.

Možnost obcházení sankcí

„Je to mechanismus, který pravděpodobně osloví ty exportéry ropy, kteří dávají přednost tomu, aby se vyhnuli platbám v dolarech, ale jsou tu i jiní, kteří nejsou ochotni připustit, že platby v juanu za prodej ropy do Číny je dobrý nápad,“ řekl japonskému časopisu Alasdair Macleod, šéf výzkumu společnosti Goldmoney. Tento kanadský obchodník s fyzickým zlatem a stříbrem spravuje majetek za více než dvě miliardy dolarů.

Termínované ropné kontrakty v juanech tak budou v Číně první komoditou v burzovní nabídce zahraničním investičním fondům, obchodníkům a ropným firmám. Vyhnout se platbám v amerických dolarech by například umožnily vývozcům ropy, jako jsou například Rusko nebo Írán obcházet americké sankce.

Vyrovnané síly

Na druhé straně je tu skupina států kolem Saúdské Arábie, která je smluvně navázaná na Spojené státy a prodej ropy v dolarech je dokonce součástí vzájemné dohody o spolupráci například v mimořádně důležité oblasti obrany.

Síly prodolarových zemí a protidolarových zemí jsou v objemu dodávek ropy do Číny zhruba vyrovnané. Dá se již předem odhadnout, že země OPEC (organizace zemí exportujících ropu), jejímž lídrem je Saúdská Arábie dolarovou oblast s výjimkou revoltujícího Íránu neopustí.

Bipolarizace na dohled

Minulý měsíc burza Shanghai Futures Exchange a její dceřiná společnost Shanghai International Energy Exchange úspěšně dokončily čtyři testy v reálném prostředí pro futures na ropu v juanech. Práce na postupné transformaci termínovaných smluv na dodávky této strategické suroviny by měly skončit do konce letošního roku.

Je zjevné, jak již Mezinárodní měnový fond i mnozí analytici předvídali, že svět zásluhou Číny a jejího souputníka Ruska, směřuje k minimálně bipolarizaci měny světového obchodu. Další komoditou na řadě, která bude muset tomuto útoku čelit, bude zcela jistě zlato.

(rek)

Další z kategorie Zlato