Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Imperiální dolar

Americký dolar drtí všechny měny světa. Vůči hlavním světovým měnám dosáhl úrovní, které nebyly k vidění posledních dvacet let. Posílil o 15 procent vůči britské libře, o 16 procent vůči euru a o 23 procent vůči japonskému jenu. Dolar se používá ve většině mezinárodních transakcí včetně zlata. Změny hodnoty dolaru tak dopadají na celou světovou ekonomiku.

Centrální banka USA zvyšuje úrokové sazby a přestává tisknout dolary s cílem omezit inflaci způsobenou problémy s covidem, válkou na Ukrajině a právě tištěním dolarů. Ilustrační foto: iStock

Benzín a většina dalších komodit, jako je zlato nebo i dřevo, se obchoduje v dolarech. Takže když dolar posílí, komodity v jiných měnách zdraží. Když jsou energie a suroviny dražší, stoupají ceny dalších produktů, což způsobuje inflaci po celém světě. Jedinou výjimkou jsou USA, kde silnější dolar zlevňuje dovoz, a proto by mohl paradoxně inflaci krotit.

Na druhé straně: Kvůli silnému dolaru se bude kupovat míň amerických produktů. Obchodní deficit USA, rozdíl mezi objemem vývozu a dovozu, se již blíží bilionu dolarů ročně. Co asi může následovat? USA začnou na dovoz uvalovat cla, kvóty a jiné překážky. Dovozci se proti takovému protekcionismu pomstí tím, že vytvoří překážky americkým produktům, což podkope světový obchod.

Silnější dolar také tlačí Evropskou centrální banku (ECB), aby zvýšila úrokové sazby, zdražila euro a utlumila náklady na dovoz, včetně energií. To na druhé straně vyvine větší tlak na země eurozóny s vysokou mírou dluhu.

PSALI JSME: Cenu zlata diktuje dolar

Itálii, která je devátou největší ekonomikou na světě a má státní dluh ve výši 150 procent hrubého domácího produktu (HDP), bude těžké zachraňovat, pokud se situace vymkne kontrole. Ultra silný dolar je prostě nebezpečný a vede k obavám ze všeobecné recese.

Tím spíš, že většina zemí má dluhy v dolarech, takže mnohé nyní dluží mnohem víc, než před rokem. Výsledkem jsou potíže se splácením dluhopisů. Srí Lanku mohou brzy následovat další státy. A řešení? Buď zvýšit daně, nebo si víc půjčovat.

Výsledkem by pak mohla být hluboká recese, hyperinflace, krize státního dluhu nebo všechno dohromady. Může trvat roky nebo dokonce desetiletí, než dojde k zotavení, což se týká i Česka.

Dolar roste jak z ekonomických, tak z geopolitických důvodů. Centrální banka USA – Federální rezervní systém – zvyšuje úrokové sazby a přestává tisknout dolary s cílem omezit inflaci způsobenou problémy s covidem, válkou na Ukrajině a právě tištěním dolarů.

PSALI JSME: Frank Holmes: Silný dolar zvyšuje hodnotu zlata

Vyšší úrokové sazby v USA ale dolar ještě posílí, protože nabídne vyšší výnosy. A to povzbuzuje zahraniční investory, aby prodávali své měny a nakupovali americké dolary. Měny půjdou do kopru a dolar zase posílí.

Dalším důvodem prudce rostoucího amerického dolaru je to, že je klasickým bezpečným útočištěm, zatímco euro trpí blízkostí Evropské unie k válce na Ukrajině, ruskému vydírání energiemi a vyhlídkou na krizi eurozóny. Poprvé od svého vzniku se euro blíží paritě dolaru.

„Je těžké předvídat budoucí směřování dolaru, když je ve hře tolik veličin. Ale máme podezření, že přetrvávající inflace bude nutit americké úrokové sazby k dalšímu růstu a že spolu s geopolitickými šoky z války a nesplácením státního dluhu pravděpodobně udrží dolar vysoko. Silný americký dolar je reakcí na problematické časy,“ konstatuje nezávislý web The Conversation.

Akcie zaznamenaly nejhorší první pololetí od roku 1970. Naproti tomu zlato od začátku roku kleslo pouze o 1,20 procenta. Globální ekonomika však zůstává mimořádně zranitelná a šance na recesi jsou větší, než kdy jindy.

PSALI JSME: Zlato nebo dolar?

Pokud se neobjeví nějaké růstové regiony, nikdo se nebude moci opřít o export, aby zachránil situaci. Vyspělé centrální banky pravděpodobně agresivně zvýší sazby, aby zkrotily nejvyšší inflaci za desetiletí, a to by mohlo ve druhé polovině roku vést k obrovskému přesunu peněz k bezpečným aktivům včetně zlata.

Zlato v červnu ztratilo 30,08 dolaru, což představuje 1,64% ztrátu hodnoty ale celý komoditní index propadl o 10,88 procenta. Z tohoto pohledu to se zlatem není tak zlé. Drahé kovy se držely, i když trhy propadly, když ztrácely za den co zlato za měsíc.

„Zlato v těchto ponurých časech vypadá slibně. Dál funguje jako bezpečný přístav. Věříme, že ve druhé polovině roku může dojít k významnému přerozdělení aktiv kvůli uchování kapitálu,“ píše Nasdaq.com. „Na obzoru jsou jasné známky recese, což by mohlo majitele zlata potěšit.“

PSALI JSME: Einhorn sází na zlato, Fed to podle něj neustojí

(rek)

Další z kategorie Zlato