Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Franklin Templeton: Zlato je pro investory „dobrým úkrytem“

Na začátku roku zlato vystřelilo jako raketa, zejména když vypukla Ruskem rozpoutaná válka na Ukrajině. Žlutý kov od 28. ledna vystoupal do 8. března o 14 procent až ke dvěma tisícům dolarů za troyskou unci, ale od té doby se však propadl o zhruba 200 dolarů níže. Dva hlavní faktory, které drahý kov brzdí v růstu, jsou silný dolar a prudce rostoucí úrokové sazby.

Zlato zůstává s rostoucí volatilitou na trhu atraktivním bezpečným aktivem. Ilustrační foto: Ilustrační foto: iStock

„Silný dolar škodí zlatu, protože cena kovu je vyjádřena v dolarech a protože zlato je považováno za bezpečnou alternativu, když dolar klesá. Výnos amerických desetiletých státních dluhopisů letos zatím vzrostl o 143 bazických bodů na 2,94 procenta,“ vysvětluje server The Street.

Podle něj vyšší úrokové sazby tlačí na zlato, protože to nenabízí žádný úrokový výnos. „Mnozí finanční poradci doporučují držet v drahém kovu přibližně pět procent aktiv jako „pojistku“. Vyšší sazby ale způsobují, že zlato vypadá ve srovnání s dluhopisy méně atraktivně,“ uvedl server.

Jak informoval Steve Land, viceprezident a portfolio manažer fondu Franklin Templeton Gold and Precious Metals Fund, v telefonickém rozhovoru pro odborný server Kitco News, „ačkoli se zlato snaží přilákat jakýkoli konzistentní býčí impuls, nadále překonává výkonnost akciových trhů“.

PSALI JSME: Dolarová rallye urychluje pokles ceny drahých kovů

Podle Landova názoru drahý kov zůstává s rostoucí volatilitou na trhu atraktivním bezpečným aktivem. Land připomněl, že hlavní americký akciový index S&P 500 se od začátku letošního roku propadl o 16 procent. V minulém týdnu dokonce klesl po více než roce pod úroveň 4 000 bodů.

„Velkým protivětrem byl (pro zlato, pozn. red.) silný americký dolar. Když to vezmete v úvahu, myslím, že zlato si ve skutečnosti vedlo poměrně dobře. Úkolem zlata v době krize a nejistoty je udržovat a zachovávat hodnotu, což se mu daří,“ dodal viceprezident fondu Franklin Templeton.

Americký dolar zůstává blízko nejvyšší úrovně za posledních dvacet let. Americká centrální banka, Federální rezervní systém (Fed), zahájila cyklus zpřísňování a trhy očekávají, že úrokové sazby do konce letošního roku vzrostou na tři procenta. S úrokovými sazbami ale roste i inflace.

PSALI JSME: Analytik: Fed dosáhl vrcholu jestřábího postoje a to je dobré pro zlato

Land v rozhovoru vysvětlil, že zatímco „Federální rezervní systém letos agresivně zvyšuje sazby, pro snížení inflace toho zatím mnoho udělat nemůže“. Poznamenal, že inflace nadále roste především kvůli problémům v dodavatelském řetězci, které zesílily kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Land v rozhovoru dále uvedl, že ačkoli výkonnost zlata byla v posledních týdnech zklamáním, vnímá cenovou akci jako fázi konsolidace po silném výkonu v prvním čtvrtletí. Dodal, že investoři budou zlato i nadále považovat za důležitý nástroj diverzifikace a zajištění proti inflaci.

„Není pochyb o tom, že ve světové ekonomice je mnohem více pohyblivých prvků než v poslední době. Nízká korelace zlata s trhy znamená, že je to místo, kam se investoři mohou do jisté míry schovat,“ řekl. Kupní síla spotřebitelů podle něj nadále klesá a to je pro zlato „atraktivní prostředí“.

PSALI JSME: Drahé kovy boom teprve čeká

(luk)

Další z kategorie Zlato