Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Dolarová rallye urychluje pokles ceny drahých kovů

Zlato a další drahé kovy ve čtvrtek klesly, přičemž palladium ztratilo více než osm procent, protože investoři se přiklonili k dolaru, informovala včera agentura Reuters. Podle ní investoři sázejí na to, že americký Federální rezervní systém (Fed, centrální banka USA, pozn. red.) bude pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb.

Dolar se vyšplhal na nová 20letá maxima, což snižuje atraktivitu zlata pro držitele jiných měn. Ilustrační foto: Shutterstock

Trh se zlatem se po propadu kritické podpory na úrovni 1 850 dolarů za unci obchoduje relativně beze změny, konstatoval server Kitco. Podle Niteše Šáha, vedoucího oddělení komodit a makroekonomického výzkumu ve společnosti WisdomTree, se však drahý kov „i přes nedávné oslabení tváří v tvář silnému protivětru udržel“.

„Dolar roste, protože situace v USA vypadá potenciálně negativně, což škodí zlatu. Trh si také uvědomuje pravděpodobnost, že dojde k poměrně agresivnímu zvýšení úrokových sazeb,“ uvedl pro Reuters Bart Melek, vedoucí oddělení komoditních strategií ve společnosti TD Securities.

PSALI JSME: Analytik Ross Norman: Zlato čelí docela silnému protivětru

Pro žlutý kov konkurenční „bezpečný přístav“ – dolar – se vyšplhal na nová 20letá maxima, což snižuje atraktivitu zlata pro držitele jiných měn, kteří se obávají, že přísnější měnová politika s cílem zkrotit prudce rostoucí inflaci poškodí globální ekonomiku. Ekonomové TD Securities, na které se odvolává odborný server FX Street, očekávají, že žlutý kov zůstane pod tlakem na pokles.

Ačkoli je zlato považováno za pojistku proti inflaci a bezpečnou sázku během ekonomických a politických turbulencí, je velmi citlivé na růst amerických úrokových sazeb, který zvyšuje náklady obětované příležitosti držby nevýnosných kovů. Pokles ceny zlata však byl omezen poklesem referenčních desetiletých výnosů amerických státních dluhopisů.

PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato? Zůstáváme nadále optimističtí

„Zlato se však drží relativně lépe ve srovnání s průmyslovými drahými kovy, po nichž by poptávka mohla být v prostředí recese poškozena,“ dodal Melek. Spotové zlato ve čtvrtek kleslo o 1,6 procenta na 1 823,14 dolaru za troyskou unci, futures na americké zlato se usadily o 1,6 procenta níže na 1 824,60 dolaru. Spotové stříbro kleslo o 4,3 procenta na 20,63 dolaru za unci.

„Stříbro klesá rychleji než zlato, to je medvědí znamení pro celý komplex. S pokračujícími výlukami v Číně se průmyslové kovy potýkají s problémy a americký institucionální investor, který se vykupuje ze zlatého ETF, se následně vykupuje i ze stříbra,“ uvedl nezávislý analytik Ross Norman. Palladium se propadlo o sedm procent na 1 892,69 dolaru, platina klesla o 5,2 procenta na 940,51 dolaru.

PSALI JSME: Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí 2022 rostla

(luk)