Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Analytik: Fed dosáhl vrcholu jestřábího postoje a to je dobré pro zlato

Trh se zlatem se po propadu kritické podpory na úrovni 1 850 dolarů za troyskou unci v končícím týdnu obchodoval relativně beze změny. Podle Niteše Šáha, vedoucího oddělení komodit a makroekonomického výzkumu společnosti WisdomTree, se však drahý kov i přes nedávné oslabení udržel tváří v tvář silnému protivětru.

Fed, jenž si je vědom rizika chyby ve své politice, bude postupovat opatrně, tvrdí Niteš Šáh, vedoucího oddělení komodit a makroekonomického výzkumu společnosti WisdomTree. Ilustrační foto: Shutterstock

V nedávném rozhovoru pro server Kitco News Šáh uvedl, že ceny zlata jsou stále na cestě zpět k dvěma tisícům dolarů za unci, i když Federální rezervní systém (Fed, americká centrální banka, pozn. red.) zahajuje agresivní cyklus zpřísňování. Dodal, že jeho aktualizované prognostické modely ukazují, že zlato se do prvního čtvrtletí roku 2023 posune na 2 300 USD.

Podle Šáha by nižší ceny mohly přilákat obnovený zájem o zlato, protože investoři se obávají, že „Fed je na pokraji politické chyby“. „Mnoho chytrých investorů se začíná zajímat, zda centrální banky uvrhnou světovou ekonomiku do recese, aby potlačily inflaci,“ řekl a dodal: „Možná to není základní scénář, ale existují podstatná rizika recese.“

PSALI JSME: Analytik Ross Norman: Zlato čelí docela silnému protivětru

Šáh uvedl, že očekává, že Fed, jenž si je vědom rizika chyby ve své politice, „bude postupovat opatrně“. Centrála americké centrální banky podle něj „podepsala, že by na příštích dvou zasedáních mohla zvýšit úrokové sazby o 50 bazických bodů“, zatímco předseda Fedu Jerome Powel „zatlačil na očekávání trhu, že dojde ke zvýšení o 75 bazických bodů“.

„Očekávám, že jsme dosáhli vrcholu jestřábího postoje, a to bude pro zlato dobré,“ řekl Šáh v rozhovoru. Přestože Fed bude v průběhu roku pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, analytik si klade otázku, zda to přinese snížení inflace. Dodal, že očekává, že „Federální rezervní systém bude co nejagresivnější, aby zajistil, že dlouhodobá inflační očekávání zůstanou dobře ukotvena“.

PSALI JSME: Ole Hansen: Zlato letos dosáhne nového rekordního maxima

Ve středu americké ministerstvo práce ve své poslední zprávě o indexu spotřebitelských cen uvedlo, že ceny energií za posledních 12 měsíců vzrostly o více než 30 procent. Zároveň ceny potravin vzrostly o více než devět procent. Celkově se spotřebitelské ceny za celý rok zvýšily o 8,3 procenta, což bylo horší, než se očekávalo.

Pokud jde o americký dolar, který byl pro zlato významným protivětrem, Šáh se domnívá, že by se mohl blížit svému vrcholu. „V určitém okamžiku se trend amerického dolaru změní a uvidíme, že ceny zlata začnou opět růst,“ řekl. Zároveň uvedl, že pozornost investorů by se mohla vrátit k obrovskému dvojímu deficitu americké vlády.

PSALI JSME: Dolarová rallye urychluje pokles ceny drahých kovů

(luk)