Zlato (oz) / USD
2 338,57
0,90 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Drahé zlato brzdí poptávku v Indii, v Číně i v Česku

Hovořit o propadu zlata jako bezpečného přístavu je holý nesmysl. Zlato v dlouhodobém horizontu nebylo nikdy dražší než teď. Aktuální hodnota zlata kolem 1 952 dolaru za troyskou unci (31,1 g) znamená i nejsilnější mezitýdenní zisk od konce března, kdy krach americké banky Silicon Valley vyvolal paniku, která na začátku května vyšponovala cenu zlata na rekordní maxima.

Čína pozastavila vydávání dovozních licencí na drahý kov, zatímco Indie přidala některé druhy zlatých šperků na seznam omezených dovozů. Ilustrační foto: iStock

Dokazuje to i pokles prodeje zlata v Indii a Číně, které obvykle spotřebovávají polovinu zlata vytěženého za rok. Vzhledem k tomu, že cena zlata dosáhla nových maxim v jüanech a rupiích, Čína pozastavila vydávání dovozních licencí na drahý kov, zatímco Indie přidala některé druhy zlatých šperků na seznam omezených dovozů.

Omezení licencí na dovoz zlata loni v září, když jüan oproti dolaru klesl na 15letá minima, vyhnal šanghajské provize z prodeje zlata na šestiletá maxima nad 25 dolarů za unci, což způsobilo ústup čínské spotřebitelské poptávky.

„Místní výrobci zlata naznačují, že 13% meziroční nárůst ceny zlata byl primárním důvodem 10% poklesu velkoobchodní poptávky,“ dokládá web obchodníka se vzácnými kovy Bullionvault.

PSALI JSME: Indie: Zlato zdraží, ale za 2 000 dolarů se prodávat nebude

Polovina léta je v Číně mimosezónní období a také podle hinduistického kalendáře na rok 2023 nepřináší až do září žádná příznivá data pro sňatky. „Poptávka je velmi slabá kvůli vyšším cenám,“ řekl jeden velkoobchodník z Bombaje agentuře Reuters. Vliv má i 15% clo plus 3% daň z obratu.

Indie s nulovou domácí těžbou musela zabrzdit rekordně vysoké přílivy zlata při propadu ceny na jaře 2013 zavedením složitých importních pravidel, která stále platí.

Také Peking omezil licence na dovoz zlata na konci roku 2016, kdy pokles jüanu vůči dolaru způsobil, že úřady zpřísnily kapitálové kontroly, aby zastavily odliv cizí měny. Indie i Čína si však zachovávají zákaz vývozu investičních zlatých slitků.

PSALI JSME: Je zlato příliš drahé nebo příliš levné?

Indická vláda také zahájila různé programy na uspokojení domácí poptávky aktivizací zásob zlata v domácnostech odhadovaných na asi 20 000 tun, aby omezila dovoz a zmírnila deficit běžného účtu ve snaze posílit rupii. Ale jde to jen ztuha.

„Indický program nabízející úrokovou sazbu ze zlata uloženého u úřadů přilákal za osm let pouze 21 tun zlata, což odpovídá sotva 0,3 procenta z čistého dovozu drahých kovů za oněch osm let,“ konstatuje Bullionvault.

Propad dovozů zlata zaznamenala v dubnu a v květnu i česká celní správa. Po odečtení vývozu a nákupů České národní banky v Česku v dubnu ve všech možných formách (od polotovarů až po zpracované s výjimkou mincovního, pozn. aut.) zakotvilo 232 kilogramů zlata a v květnu dokonce jen 126 kilogramů.

PSALI JSME: V dubnu investovali Češi do zlata letos nejméně

(rek)

Další z kategorie Zlato