Zlato (oz) / USD
1 954,86
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Je zlato příliš drahé nebo příliš levné?

Vzácný kov se naposledy obchodoval za 1 956 dolarů za unci a v závěru týdne tak zdražil zhruba o 20 dolarů. Vzhledem k celkové ceně zlata jsou to pouze setinky, ale konec konců procenta jsou také jen setinky. U zlata je to jako nic, u úrokových sazeb to však dokáže vyvolat zemětřesení.

Skutečnost, že zlato bylo schopno zůstat nad 1 900 dolary za unci tak dlouho a dokonce se opět vyšplhalo nad 1 950 dolarů, podtrhuje sílu, kterou má toto aktivum bezpečného přístavu. Ilustrační foto: iStock

Centrální banka USA plánuje ještě jedno zvýšení úrokových sazeb, byť inflace už setrvale klesá. Tříprocentní inflaci však chce dorazit pět a půl procentní úrokovou sazbou. Trhy to trochu mate a výsledkem je letošní historicky zvýšená cena zlata kvůli jeho schopnosti být bezpečným přístavem v době bouří, aktuálně při očekávání globálního hospodářského poklesu.

Zvýšení úrokových sazeb by však mělo zlatu ubrat sílu, protože pro burzovní hráče, kteří diktují cenu zlata, to obvykle činí z akcií a státních dluhopisů atraktivnější zábavu. Ale překvapivě se to na ceně zlata nijak zásadně neprojevuje. „Jeho vysoká cena možná zvýšila očekávání, že se víc investorů obrátí ke zlatu,“ píše se na serveru internetového vyhledávače Yahoo!.

PSALI JSME: Mejdan akcií a zlata po propadu inflace v USA

Rupert Rowling, tržní analytik společnosti Kinesis Money, však oponuje: „Skutečnost, že zlato bylo schopno zůstat nad 1 900 dolary za unci tak dlouho a dokonce se opět vyšplhalo nad 1 950 dolarů, podtrhuje sílu, kterou má toto aktivum bezpečného přístavu. Leč důvěra ve zlato je stále křehká. Nyní, když akcie rostou, začíná současná cena zlata vypadat neudržitelně vysoko.“

Tím spíš, že na další zvýšení úrokových sazeb v USA se bude čekat dva měsíce a je stále dost času na změnu nálady na trhu, což by mohlo i způsobit pád ceny zlata. „Nyní je otázkou, zda to, co se děje, je náprava nepřiměřeného poklesu ceny zlata, jenž začal v květnu, nebo zda onen pokles byl ve skutečnosti opravou nadhodnocené ceny zlata,“ ptá se za nás všechny Craig Erlam, analytik trhu makléřské společnosti Oanda.

PSALI JSME: Očekává zlato cenové vlnobití?

(rek)

Další z kategorie Zlato