Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Indie: Zlato zdraží, ale za 2 000 dolarů se prodávat nebude

Indie, známá jako šperkovnice naší planety, se zajímá spíš o snížení dovozního cla na zlato s cílem podpořit vývoz a výrobu šperků, než o samotnou cenu zlata, s níž toho moc udělat nemůže. Vláda v červenci minulého roku zvýšila clo na dovoz zlata z 10,75 na 15 procent, aby snížila deficit běžného účtu země například i z rostoucího dovozu žlutého kovu. V Česku nulovou sazbu naštěstí nic takového nečeká.

Indie, známá jako šperkovnice naší planety, se zajímá spíš o snížení dovozního cla na zlato s cílem podpořit vývoz a výrobu šperků, než o samotnou cenu zlata, s níž toho moc udělat nemůže. Ilustrační foto: iStock

Přesto indický web Outlook India dokáže své zlaté úvahy ozdobit titulkem: Mezi šedými geopolitickými mraky pravděpodobně vynikne zlatá záře.

„V roce, kdy byla volatilita spíše normou než výjimkou, cena zlata oscilovala od maxima 2050 dolarů za unci v březnu na minimum 1 616 dolarů v listopadu a od té doby se neustále zotavuje. A tak se stalo, že na začátku roku 2022 se cena zlata pohybovala nad 1 800 dolary za unci a v současné době se opět pohybuje nad 1 800 dolary za unci.“

Outlook India věří, že cenu zlata podpoří řada faktorů, včetně geopolitické situace, obav z recese, inflačních trendů a nízké chuti po kryptoměnách, protože žlutý kov je v nejistých časech vždy považován za bezpečný přístav.

PSALI JSME: Veleskok dovozu zlata do Indie

„Zlato na mezinárodním trhu se bude v roce 2023 obchodovat v rozmezí 1670 až 2000 dolarů s pozitivním vychýlením,“ míní viceprezident firmy Kotak Securities a vedoucí výzkumu komodit Ravindra Rao.

Zatímco poptávka po zlatě bude pravděpodobně stabilní, Rao si myslí, že další zpřísnění úrokových sazeb ze strany americké centrální banky by mohlo vrhnout temný stín na cenu žlutého kovu minimálně v prvním čtvrtletí příštího roku.

„Fyzická poptávka po zlatých slitcích a mincích zůstává silná, protože ji podněcují obavy z inflace a geopolitických a finančních rizik na trhu.“

PSALI JSME: Indie vylekala obchodníky se zlatem

„Cena otestuje alespoň 1 885 dolarů. Jakékoli nové geopolitické napětí by mohlo cenu dál zvýšit. Technický obrázek však není příznivý pro opětovné testování maxim kolem 2000 dolarů, zatímco oslabení rupie by mohlo vytlačit domácí ceny nad historická maxima,“ konstatoval Gnanasekar Thiagarajan, generální ředitel Commtrendz Risk Management Services.

Bývalý předseda indické Rady pro podporu vývozu drahokamů a šperků a výkonný ředitel Kama Jewellery si také tipnul cenu zlata: „Pauza v cyklu zvyšování úrokových sazeb povede k oslabení amerického dolaru, čímž se zlevní nákup zlata. Očekáváme, že zlato se bude v Indii obchodovat v rozmezí 1 900 až 1 975 dolarů za unci.“

Podle něj by obchodní napětí mezi USA a Čínou, eskalace rusko-ukrajinského konfliktu a programy centrálních bank na nákup zlata mohly v roce 2023 tlačit cenu zlata spíš nahoru.

PSALI JSME: Zlato: Indie a Česko, srovnání nesrovnatelného

(rek)