
Po odečtení exportu tak v září v Česku zůstalo jen 20 kilogramů zlata. Ze statistických dat se však nedá zjistit, zda skutečně došlo ke změně vlastníka. Údaje celníků informují pouze o pohybu zboží přes hranice.
Ke změně vlastnictví zlata ale může docházet, aniž by přes hranice přešlo. Obdobně ke změně vlastnictví zase dojít nemusí, i když zlato hranice překročí, například když putuje jen dočasně do sejfů, které jsou v Česku.
Nejvíc zlata k nám jako obvykle putovalo ze Švýcarska, z jehož rafinerií přišlo 66 kilogramů zlata, z Německa 48 kilogramů a z Rakouska 26 kilogramů, byť si tamní mincovna nechává zpracovávat zlato rovněž ve Švýcarsku, protože je spoluvlastníkem u nás dobře známé rafinerie Argor-Heraeus.
PSALI JSME: O prázdninách Češi koupili nejmíň zlata za posledních deset let
Zcela propadl tradiční vývoz do Německa, kam v září podle ČSÚ putovalo jen 16 kilogramů zlata, stejně jako na Slovensko. Nejvíc zlata překročilo rakouské hranice (45 kg). Do Turecka – v posledních měsících jednoho z největších odběratelů žlutého kovu – odešlo 21 kilogramů a do Itálie 19 kilogramů zlata.
Časům, kdy hodnota zlata dovezeného do Česka v letech 2021 a 2022 přesahovala deset miliard korun za víc než devět tun žlutého kovu a dvě třetiny z toho u nás skutečně zůstaly, zřejmě odzvonilo. Letošní rok by mohl být podobný roku 2020 po covidovém uzavření hranic a zastavení rafinace zlata, kdy se k nám dovezlo přes šest tun zlata za 7,5 miliardy korun.
Letošní bilance za tři čtvrtletí hovoří o 3,5 tuny zlata za 4,6 miliardy korun. Rozdíl mezi covidovým rokem a tím nynějším je ale v tom, že při obrovských globálních přesunech nedostatkového zlata v roce 2020 zůstalo v Česku jen 930 kilogramů, zatímco letošní data ČSÚ uvádějí, že u nás zatím setrvává 1 383 kilogramů vzácného kovu.
PSALI JSME: Dovoz zlata do Česka v červnu nijak neoslnil
Rudolf Marek