Zlato (oz) / USD
1 972,92
0,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

O prázdninách Češi koupili nejmíň zlata za posledních deset let

Za pouhou čtvrt miliardu korun se podle dat celní správy dovezlo do Česka zlata v srpnu. Ve srovnání s loňským srpnem, kdy k nám připutovalo 755 kilogramů zlata v hodnotě přes miliardu korun, to v letošním srpnu bylo pouze 161 kilogramů zlata, z toho 116 kilogramů v kategorii raženého zlata, což naznačuje, že šlo hlavně o zlato investiční.

Podle dat celní správy se do Česka v srpnu dovezlo zlato za pouhou čtvrt miliardu korun. Ilustrační foto: iStock

Háček je v tom, že se 120 kilogramů zlata opět reexportovalo, z toho 96 kilogramů z kategorie označované celníky jako tyče, pruty, dráty, profily, desky, plechy a pásy o tloušťce větší než 0,15 milimetrů, kam spadá i zmíněné ražené zlato, které v největší míře v podobě investičních slitků produkuje švýcarská rafinerie PAMP.

Srpnová bilance exportu a importu zlata do Česka se tak velmi podobá červencové a dokresluje tak nejslabší prázdninové nákupy zlata za posledních deset let. Například o loňských prázdninách se k nám dovezlo 1,4 tuny zlata, o těch letošních to bylo pouhých 328 kilogramů při přibližně stejném vývozu. Důvodem mohla být cena zlata v době vysoké inflace, byť ve srovnání s dneškem byla unce až o pět tisíc korun levnější.

PSALI JSME: Češi si v srpnu koupili přes půl tuny zlata

Nejvíc zlata již tradičně putovalo z Česka do Turecka (44 kg), Rakouska (34 kg) a na Slovensko (16 kg). Překvapivý byl pouze propad exportu zlata do Německa na pouhých šest kilogramů v srpnu ze 110 kilogramů v červenci a 220 kilogramů v červnu. Meziměsíční výkyvy však nejsou ve zveřejňovaných údajích nic neobvyklého a najdou se i takové anomálie, jako naposledy letos v březnu, kdy se do Švýcarska statisticky víc zlata z Česka vyvezlo, než ze Švýcarska dovezlo.

Srpnový dovoz byl deklarován až na jeden kilogram z Velké Británie rovněž výhradně z tradičních zemí, a to z Rakouska (74 kg), Německa (45 kg) a Švýcarska (40 kg), při čemž je důležité zmínit, že zlato rakouské mincovny pochází rovněž ze Švýcarska, protože Rakušané vlastní třetinový podíl v rafinerii Argor-Heraeus.

PSALI JSME: Zlato: Indie a Česko, srovnání nesrovnatelného

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato