Zlato (oz) / USD
1 913,75
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dovoz zlata do Česka v červnu nijak neoslnil

Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu se v červnu do Česka dovezlo 468 kilogramů zlata v hodnotě přes půl miliardy korun. Bylo to víc než v dubnu nebo v květnu, ale o 210 kilogramů míň než v červnu minulého roku.

Dlouhá léta si Češi kupovali násobně víc zlata než Česká národní banka. Situace se však pod vedením guvernéra Aleše Michla v letošním roce obrátila. Ilustrační foto: iStock

Zdá se, že je Čechům i při inflaci dobře, protože zlato zažívá největší boom v kritických obdobích, naposledy po přepadení Ukrajiny. Tehdy se dovážela víc než tuna zlata měsíčně. A v březnu minulého roku to bylo přes 1,5 tuny, skoro stejné množství jako za letošní rok.

Dlouhá léta si Češi kupovali násobně víc zlata než Česká národní banka. Situace se však pod vedením guvernéra Aleše Michla v letošním roce obrátila. Během prvních pěti měsíců roku si Češi koupili 1,3 tuny zlata, což je míň než centrální banka za měsíc. Ta si nyní vytváří rezervy tempem 30 kilogramů zlata za den, v červnu přes 2,5 tuny, letos už přes osm tun.

Navíc v červnu po odečtení exportu zůstalo v Česku něco málo přes 100 kg zlata a za investiční se z toho dá považovat pouze 77 kilogramů. Neobvyklé také bylo, že nejvíc zlata se dovezlo z Rakouska (244 kg), zatímco z tradiční destinace – Švýcarska – jen 103 kilogramů.

PSALI JSME: ČNB v červnu nakoupila rekordní množství zlata

Je však třeba doplnit, že zlato s emblémy rakouské mincovny se rovněž razí nebo odlévá ve Švýcarsku. Po necelých 50 kilogramech zlata bylo dovezeno z Německa a ze Slovenska.

Z 359 kilogramů zlatého exportu putovalo 217 kg do Německa, nejvíc v letošním roce, 73 kilogramů se vyvezlo do Turecka, po 20 kg do Rakouska a na Slovensko. Vysoký export do Německa má prosté vysvětlení.

V Německu je možné bez prokázání totožnosti koupit zlato za zhruba 50 tisíc korun, v Česku se identifikace vyžaduje až od 270 tisíc. Ve druhém čtvrtletí se zvýšil i export zlata do Turecka, kde jsou rovněž zavedena nákupní omezení.

PSALI JSME: Češi si v roce 2022 pořídili 2,4 tuny investičního zlata

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato