Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Donutí Čína USA obnovit zlatem zajištěný dolar?

Čína spolu s Ruskem a dalšími zeměmi se snaží nahradit dolar jako světovou mezinárodní rezervní měnu. Například Rusko a Čína k platbám za ruskou ropu používají spíš čínské jüany než dolary. Saúdská Arábie mluví o tom, že se připojí. Jedním ze zajímavých aspektů tohoto procesu je však zlato.

Čína spolu s Ruskem a dalšími zeměmi se snaží nahradit dolar jako světovou mezinárodní rezervní měnu. Ilustrační foto: iStock

Nákupem 62 tun zlata za poslední dva měsíce Čína vyvolává asociace, že by mohla zvažovat směnitelnost své měny za zlato. To by samozřejmě posílilo důvěru v čínskou měnu a poptávku po ní. „Pokud Čína půjde touto cestou, oficiální čínskou měnou bude automaticky zlato, nikoli jüan. Z čínské měny by se tak staly vlastně dluhopisy, které by slibovaly vypořádání zlatem,“ uvádí web vzdělávací nadace The Future of Freedom Foundation.

Jaký dopad by to mělo na americký dolar? „To se nedá jednoduše říci. Jedno je ale jisté: Americký dolar poukázkou na zlato nebude. Od 30. let 20. století je oficiální měnou USA nesplatitelný papír. Když si můžete vybrat mezi papírem, který slibuje zlato, a papírem, který neslibuje nic, zůstanete u amerického dolaru?“

Ironií je, že pokud se komunistická Čína rozhodne udělat ze zlata své oficiální peníze, bude v podstatě kopírovat peněžní systém, který měla Amerika po většinu své historie od roku 1789 do roku 1971, tedy 182 let.

PSALI JSME: Po třech letech Čína přiznala nákup zlata

„Spojené státy se držely zásady mít stabilní, spolehlivou a jednoznačnou měnu. V praxi to znamenalo měnu spojenou se zlatem, což byl nejlepší způsob, jak toho dosáhnout. Dokud se USA držely tohoto principu, nikdy neexistoval problém s inflací,“ konstatuje ekonomický časopis Forbes.

Čtvrtý americký prezident James Madison, hlavní autor americké ústavy, v ní jedinou větou vysvětlil, proč zavádí zlatý dolar. V článku I, oddílu 10 uvádí: Jedinou přiměřenou zárukou jednotné a stabilní hodnoty papírové měny je její směnitelnost za zlato – nejméně kolísající a jedinou univerzální měnu.

„Zlato není pouze adekvátní záruka, ale je to jediná adekvátní záruka,“ zdůrazňuje Forbes. Kdyby trhy pod čínským tlakem skutečně donutily americkou administrativu opět zavést zlaté mince jako oficiální peníze, nebyla by to povedená historka, jak komunistický režim donutil USA obnovit zlatý dolar, který měl v ústavě?

PSALI JSME: Tajemná Čína odtajnila nákup 32 tun zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato